Ogień płonął przez 9 godzin, zniszczył historyczną świątynię
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W poniedziałek w nocy ogromny pożar zniszczył zabytkowa świątynię masońską położoną w centrum Aurory.

Ogień został zauważony w pustym budynku około godziny 10 wieczorem i ugaszony dopiero około 7:30 rano we wtorek. Spowodował znacznie szkody – poinformował rzecznik Aurora Fire Department, kapitan Jim Rhodes. Budynek był pusty i nikt nie odniósł obrażeń w wyniku pożaru.

Z powodów bezpieczeństwa strażacy nie weszli do środka budynku i gasili go z zewnątrz. W ciągu kilku ostatnich występowały problemy z pustym budynkiem i doszło do upadku zewnętrznych ścian z powodu zużycia, a wejście do środka groziło zawaleniem.

„Naszym największym zmartwieniem było bezpieczeństwo naszych ludzi” – powiedział Rhodes. „Ze względu na osłabiony stan budynku nie mogliśmy być tak agresywni, jak zwykle w przypadku pożarów domów”.

Świątynia Lincoln Masonic Temple znajduje się na rogu ulic Benton i Lincoln, na obrzeżach centrum miejscowości Aurora. Z powodu pożaru zamknięto okoliczne ulice.

Nie ustalono jeszcze przyczyny pożaru ani nie oszacowano strat.

Świątynia została zbudowana w 1922 roku i stała pusta przez prawie 11 ostatnich lat. Jeszcze w sierpniu władze miasteczka Aurora zastanawiały się, czy budynek powinien zostać odnowiony czy wyburzony.

Budynek położony przy 104 S. Lincoln Ave. został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 1982 roku. W 2009 znalazł się na liście Landmarks Illinois jako jedno z 10 najbardziej zagrożonych miejsc. Miejsce to bylo ostatnio wynajmowane przez firmę zajmującą się organizacją imprez w salach bankietowych, która prowadziła tam działalność do listopada 2008 roku, kiedy to miasto zamknęło obiekt z powodu naruszeń kodów bezpieczeństwa. Po latach ostrzeżeń inspektorzy stwierdzili potencjalne zagrożenia związane z przesuwaniem się zewnętrznego betonu.

Neoklasycystyczna świątynia została zaprojektowana przez architekta Williama Q. Bendusa dla Aurora Masonic Alliance.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: