Ograniczyć koszt insuliny
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Stanowi ustawodawcy planują uczynić Illinois drugim stanem w Ameryce, gdzie miesięczny koszt insuliny nie przekroczy 100 dolarów.

Emilija Irvin, uczennica liceum z Downers Grove, powiedziała, że koszty insuliny niezbędnej do leczenia cukrzycy typu 1 gwałtownie wzrosły, co zmuszą ją do zmiany swoich planów zostania w przyszłości muzykiem, z obawy, że nie będzie ubezpieczona i nie będzie sobie mogła pozwolić na insulinę.

„Choroba przewlekła może czasem wymagać od ciebie innego myślenia i kontrolowania tego, co robisz” – powiedziała.

Dołączyli do niej ustawodawcy i gubernator J.B. Pritzker wysiłkach wprowadzenia prawa, które ograniczyłoby koszt trzydziestodniowego zapasu insuliny do 100 dolarów dla konsumenta.

„1.3 miliona mieszkańców stanu Illinois obserwuje gwałtowny wzrost ceny insuliny w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Pritzker.

Ustawodawstwo zaproponowane przez senatora Andy’ego Manara, odzwierciedla prawo uchwalone w Kolorado w maju tego roku, które ogranicza w szczególności koszty bieżące konsumentów, pozostawiając dodatkowe koszty do rozdzielenia pomiędzy producentów, a towarzystwa ubezpieczeniowe, z których wiele jest przeciwnych takiemu rozwiązaniu.

„Ile zapłaciłbyś, aby utrzymać się przy życiu? Ile zapłaciłbyś, aby ratować życie swoich dzieci? Znam odpowiedź na to pytanie. Podobnie firmy farmaceutyczne” – powiedział Manar.

Kolorado stało się pierwszym stanem, który ograniczył cenę konsumpcyjną w maju tego roku. Propozycja Manara jest zasadniczo podobna do środka wprowadzonego w Kolorado.

Urzędnicy ds. zdrowia poinformowali, że koszt insuliny wzrósł o ponad 1,200 procent od lat dziewięćdziesiątych. Według szacunków GoodRx.com, średni koszt insuliny dla przeciętnej osoby z cukrzycą typu 1 wynosi setki dolarów miesięcznie, chociaż sugeruje wiele sposobów na obniżenie tych kosztów.

Przeciwnicy kontroli kosztów leków twierdzą, że hamuje to innowacje i zmusza firmy ubezpieczeniowe dl przenoszenia wyższych kosztów na inne ubezpieczone osoby. Eli Lilly, Novo Nordisk i Sanofi, główni producenci insuliny, ogłosili swój sprzeciw wobec ustawy.

Jeśli zostanie uchwalona, może wejść w życie już w czerwcu 2020 roku.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: