Omijaj Florydę
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Władze miasta zdecydowały o dodaniu Florydy do listy stanów objętych nakazem kwarantanny. Na dobrej drodze do znalezienia się na czarnej liście znajduje się również Michigan - może tak się stać już w przyszłym tygodniu - ostrzega komisarz Departamentu Zdrowia Publicznego.

W sumie władze miasta ostrzegają mieszkańców przed podróżowaniem do 31 stanów i Portoryko.

Według danych chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego średnio u 797 mieszkańców Chicago każdego dnia diagnozuje się koronawirusa, co stanowi 40% wzrost w porównaniu do ubiegłego tygodnia.

Potwierdzone przypadki Covid-19 w Chicago rosną tak szybko, jak miało to miejsce w okresie od 19 do 31 marca, kiedy gubernator Pritzker nakazał mieszkańcom Illinois pozostanie w domu i zamknięcie mniej istotnych biznesów. Liczba przypadków podwaja się co dziewięć dni.

"Covid jest szeroko rozpowszechniony w Chicago" - powiedziała Arwady.

Ten dramatyczny wzrost w Chicago dotyczy wszystkich grup rasowych i etnicznych, chociaż mieszkańcy pochodzenia latynoskiego wciąż dotknięci się nieproporcjonalnie wysokimi wskaźnikami infekcji - dodała Arwady. Rośnie również liczba przypadków e wszystkich grupach wiekowych.

Liczba osób hospitalizowanych w Chicago z powodu koronawirusa wzrosła o 72% od 22 września, a liczba pacjentów przyjętych na oddziały intensywnej terapii wzrosła o 56% od 1 października.

"To będzie trudna zima dla wszystkich" - powiedziała Arwady.

Liczby zgonów związanych z Covid-19 nie wzrosły jeszcze w Chicago, a według miejskich danych codziennie umiera od dwóch do trzech osób.

"Spodziewam się, że będziemy świadkami wzrostu liczby zgonów" - stwierdziła Arwady, dodając, iż ma nadzieję, że nie będzie tak źle jak w marcu, kwietniu i maju.

Osoby naruszające nakaz kwarantanny mogą zostać ukarane grzywną w wysokości od 100 do 500 dolarów dziennie, a maksymalna grzywna to $7,000. Jednak władze miejskie powiedziały, że opierają się na kampanii edukacyjnej, a nie na egzekwowaniu. Dopuszczalne są podróże niezbędnych pracowników oraz studentów, podobnie jak podróże w celu uzyskania opieki medycznej lub naprzemiennej opieki nad dziećmi.

jm