Opłatek uczniów Hipokratesa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Dwunastego stycznia w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Wietrznym Mieście odbyło się spotkanie opłatkowe członków Związku Lekarzy Polskich w Ameryce. Lekarze wzięli udział w mszy świętej odprawionej w ich intencji przez o. Stanisława Czarneckiego oraz okolicznościowym przyjęciu.

„To jest takie rodzinne święto dla nas lekarzy. Tak jak każdy z ludzi mieszkających w Chicago tworzy substytut rodziny, tak dla mnie i koleżanek i kolegów lekarzy związek nasz jest taką rodziną. Opłatek jest dniem szczególnego rodzaju. Patrzymy w przeszłość, jak nam ten rok przeszedł, patrzymy w przyszłość i myślimy o działaniach, które nas czekają. Uczestniczymy w tych spotkaniach całymi rodzinami i jest to dla nas bardzo miła uroczystość” – powiedział prezes ZLP Marek Rudnicki.

W minionym rok członkowie związku starali się odpowiedzieć na pytanie, co rozbić, żeby przenieść dotychczasowe doświadczenia i działania na nową generację lekarzy polskiego pochodzenia w Chicago.

„My nie chcemy przestać istnieć wraz z odejściem kolejnego pokolenia ludzi, którzy odchodzą na emeryturę. Stąd też bardzo mocno zainwestowaliśmy w młode pokolenie studentów, rezydentów, lekarzy, którzy tutaj się urodzili. To daje dużą nadzieję, że związek będzie istniał, że te siedemdziesiąt lat historii będzie dalej kontynuowane dla pożytku pacjentów tutaj na miejscu, jak i młodzieży polonijnej, która zapragnie pójść drogą medycyny” – podkreślił prof. Rudnicki.

Jednym z czynników zmierzających do osiągnięcia tych założeń było stworzenie Junior Board. Tworzą go studenci medycyny oraz młodzi lekarze. To oni w przyszłości będą w stanie przejąć zadania stawiane związkowi. W ciągu minionej dekady ZLP przeznaczyło wsparcie finansowe dla studentów i lekarzy z Polski na stypendia w kwocie ponad 300 tys. dolarów. Rokrocznie wydawane jest na ten cel od 30 do 50 tysięcy dolarów, które jednak trzeba wcześniej wypracować. Temu między innymi służy doroczny bal charytatywny ZLP, który w bieżącym roku odbędzie się 8 lutego. Obok wręczenia stypendiów kulminacyjnym punktem zabawy będzie przekazanie dotacji dla „Anawim”, ośrodka opiekuńczego przy parafii pw. św. Trójcy w Chicago oraz wręczenie pucharów dla najlepszych sportowców wśród lekarzy. Na imprezie wystąpi grupa muzyczna braci Golców.

Przygotowany przez Wandę Rojcewicz niedzielny opłatek zakończył się wspólnym kolędowaniem. Dla dzieci były prezenty. Zorganizowana została kwesta na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

{gallery}opłatek-hipokrates{/gallery}