Opłatek w nauczycielskim gronie
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jedenastego grudnia w sali bankietowej Lone Tree Manor w wieczerzy wigilijnej licznie wzięli udział nauczyciele ze Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

W klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła zgromadzonych wiceprezes zrzeszenia Barbara Gawrońska. „Wielkimi krokami zbliżają się ku nam Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Ten szczególny czas spędzamy zazwyczaj w gronie najbliższych ciesząc się blaskiem choinkowych światełek i uśmiechem na twarzy kochanych osób. Choć marzenia nie zawsze się spełniają, a życie stawia przed nami coraz to nowe wyzwania, chwile takie jak te spędzone przy wigilijnym stole wszystko wynagradzają”.

Do życzeń pani Barbary dołączył prezes Tadeusz Młynek, który witając gości podkreślił, że zawsze chwile spędzone we wspólnym gronie stanowią wartość samą w sobie. Podsumowując mijający rok powiedział, że jest on dla zrzeszenia bardzo udany. Udało się zrealizować liczne projekty dydaktyczno-historyczne. Do najważniejszych prezes zaliczył podpisanie umowy ze Wspólnotą Polską o utworzeniu studium dokształcającego oraz zakończenie akcji posadzenia Dębowej Alei Niepodległości, co miało miejsce 29 września w Ośrodku Młodzieżowym Związku Narodowego Polskiego w Yorkville, gdzie posadzony został 110. dąb poświęcony pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego i odsłonięta została tablica pamiątkowa darczyńców alei. Wśród kolejnych licznych akcji na wyróżnienie zasługują spotkania w ramach Przystanku Dwujęzyczności oraz Przystanku Historia. Zorganizowane zostały liczne konkursy. Między innymi listopadowy konkurs międzyszkolny upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w którego finale wystąpiło 12 szkół.

Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił zgromadzonym kapelan ZNP o. Marek Janowski, który poświęcił opłatki i złożył pedagogom życzenia.

„W tej uroczystej chwili wychwalamy Boga, naszego Ojca za Świętą Noc. Dziękujemy za Jego Syna, Jezusa Chrystusa, który narodził się z Maryi, aby być Bogiem z nami. Dziękujemy Ci Boże i Ojcze nasz za ten biały chleb, opłatek, owoc ziemi i ludzkiej pracy, który zgromadził nas dzisiaj w jedno przy tym stole podobnie jak wówczas, kiedy mocą Twego słowa staje się Twoim ciałem i gromadzi nas we wspólnocie ołtarza. Pobłogosław nas i te opłatki, którymi będziemy się łamać i zwyczajem ojców naszych składać sobie życzenia świąteczne”.

Wraz z koleżankami i kolegami ze szkoły im. Adama Mickiewicza do wspólnego kolędowania zaprosiła uczestników wieczerzy dyrektor placówki Anna Pałasz. Okolicznościowy chór wsparli nauczyciele ze szkół: im. Mikołaja Kopernika i Jana Brzechwy.

Alicja Nawara wręczyła dyplomy jurorom oraz dyrektorom szkół, których uczniowie z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wzięli udział w konkursie „Polskość za oceanem”, którego tematem były polskie akcenty nowojorskiej wystawy światowej w 1939 roku.

Prezes zrzeszenia Tadeusz Młynek i wiceprezes Helena Sołtys dziękując za dotychczasową pomoc dla nauczycielskiej organizacji ze strony zmarłego w tym roku artysty rzeźbiarza śp. Stefana Niedorezo wręczyli wdowie Barbarze dyplom uznania „Za godne na obczyźnie polskości stróżowanie” oraz ostatni, wykonany przez rzeźbiarza dla zrzeszenia pamiątkowy medal. W związku z odejściem na emeryturę Kazimiery Gal, dyrektor szkoły im. Mikołaja Reja, prezes Tadeusz Młynek wręczył jej dyplom uznania. Na zakończenie odbyła się loteria fantowa, a grupa weteranów z pedagogicznego grona została uhonorowana koszami ze świątecznymi słodyczami.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak