Oregon pierwszym stanem, który dekryminalizuje twarde narkotyki
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Oregon stał się pierwszym w USA stanem, który zdekryminalizował twarde narkotyki, takie jak heroina, kokaina czy metamfetamina.

Ogólnokrajowy nacisk na złagodzenie przepisów antynarkotykowych zrobił znaczący krok naprzód we wtorek, gdy wyborcy zdecydowali o tym, że Oregon będzie pierwszym stanem dekryminalizującym posiadanie niewielkich ilości twardych narkotyków, takich jak kokaina, heroina czy metamfetamina. W międzyczasie pięć kolejnych stanów zalegalizowało marihuanę.

Środki antynarkotykowe znalazły się wśród 120 proponowanych ustaw i poprawek do Konstytucji, które zostały poddane pod głosowanie w 32 stanach. Poruszały one szereg kwestii, które wstrząsnęły polityką w ostatnich latach, w tym między innymi praw wyborczych, nierówności rasowych, aborcji, polityki, podatków, edukacji czy narkotyków.

Nowe przepisy w stanie Oregon pozwolą osobom aresztowanym z niewielkimi ilościami twardych narkotyków uniknąć procesu i ewentualnego więzienia, zamiast tego płacąc 100 dolarów grzywny i uczestnicząc w programie leczenia uzależnień. Ośrodki leczenia będą finansowane z dochodów ze sprzedaży legalnej marihuany, co zostało zatwierdzone w tym stanie kilka lat temu.

Osoby uzależnione są skuteczniej leczone za pomocą usług zdrowotnych niż za pomocą kar” – głosi projekt nowej ustawy. Zamiast traktować użytkowników narkotyków jak przestępców, Oregon będzie teraz oferował im usługi odwykowe.

Wyborcy w Oregonie zaaprobowali również propozycję, która czyni ten stan pierwszym legalizującym terapeutyczne zastosowanie grzybków psychodelicznych.

Tylko niewielkie ilości narkotyków podlegają dekryminalizacji, np. mniej niż 1 gram heroiny lub MDMA, 2 gramy kokainy lub metamfetaminy, 12 gramów grzybków psychodelicznych, i do 40 dawek LSD, oksykodonu lub metadonu.

Produkcja, sprzedaż cz prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków – nadal pozostaną przestępstwem.

„Dzisiejsze zwycięstwo stanowi przełomową deklarację, że nadszedł czas, aby przestać kryminalizować ludzi za używanie narkotyków” – powiedziała Kassandra Frederique, dyrektor wykonawcza Drug Police Alliance.

Propozycję poparła partia demokratyczna Oregonu, a także niektóre stowarzyszenia pielęgniarek i lekarzy. Oregońska partia republikańska potępiła środek dekryminalizacji narkotyków jako radyklany, a niektórzy prokuratorzy nazwali go lekkomyślnym.

Wyborcy z New Jersey i Arizony zatwierdzili środki legalizujące marihuanę dla dorosłych powyżej 21 roku życia. We wtorek Południowa Dakota stała się pierwszym stanem, w którym wyborcy dali zielone światło zarówno rekreacyjnej, jak i medycznej marihuanie, poprzez dwie oddzielne inicjatywy w tych samych wyborach. Legalizacja rekreacyjnej marihuany została zatwierdzona przez wyborców w Montanie, a medyczna marihuana uzyskała aprobatę w Mississippi.

Dziesięć lat temu rekreacyjna marihuana była nielegalna we wszystkich 50 stanach. W 2012 została zatwierdzona w Kolorado i Waszyngtonie, powodując ruch, który objął już 11 stanów i Waszyngton, zmierzając do wtorkowych wyborów. Zwolennicy legalizacji marihuany mają nadzieję na kolejne zwycięstwa, zwłaszcza w konserwatywnych stanach, co ma wywrzeć presję na Kongres, aby zalegalizował marihuanę w całym kraju.

jm