Oskarżenie ws. Baby Hope
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

Udostępnij swoim znajomym:

Prokuratora stanowa w powiecie DuPage w poniedziałek ogłosiła akt oskarżenia w sprawie martwego noworodka znalezionego trzy lata temu w plecaku porzuconym przy drodze w Wheaton. Podstawą postawienia zarzutów jest sporządzony profil DNA.

Akt oskarżenia zawiera zarzuty niezgłoszenia śmierci lub zaginięcia dziecka. Kobieta, którą oskarżono, określono jako Jane Doe. Nie podano do wiadomości publicznej jej tożsamości.

Zwłoki nowo narodzonego dziecka znaleziono 15 sierpnia 2016 r. w plecaku porzuconym przy Plamondon Road w pobliżu Wheaton. Od tego czasu biuro szeryfa powiatu DuPage prowadziło dochodzenie w celu ustalenia tożsamości dziecka i tego, co się z nim stało.

Urzędnicy nazwali dziecko Baby Hope. Tożsamość dziewczynki i przyczyna śmierci pozostają nieznane.

Akt oskarżenia sporządzono tuż przed zbliżającym się przedawnieniem sprawy, w tym przypadku określonym na trzy lata. Termin na oskarżenie mija w tym miesiącu - poinformował prokurator stanowy w powiecie DuPage Robert Berlin.

Postawienie zarzutów na podstawie profilu DNA jest rzadkie, ale nie bezprecedensowe. Prokuratura stanowa w powiecie DuPage wcześniej ogłaszała akty oskarżenia w przypadkach włamania i napaści seksualnej, w których śledczy mieli próbkę DNA, ale nie znali tożsamości sprawcy.

Prawo stanu Illinois stanowi, że w przypadku przestępstw kryminalnych oskarżone osoby muszą być wymienione z nazwiska lub akt oskarżenia musi zawierać „opis, za pomocą którego można je zidentyfikować z wystarczającą pewnością”. W takim przypadku akt oskarżenia identyfikuje oskarżonego jako rodzica, opiekuna prawnego lub opiekuna.

Prokurator Berlin nie powiedział, w jaki sposób uzyskano materiał DNA, na podstawie którego sporządzono profil oskarżonej osoby. Wcześniej władze twierdziły, że DNA noworodka wskazuje, że rodzice dziewczynki byli Latynosami.

W trakcie dodatkowych badań ustalono, że jej matka przyjmuje leki przepisane na padaczkę lub chorobę dwubiegunową. Policja opublikowała również portrety pamięciowe rodziców, które sporządzono metodą zwaną fenotypowaniem DNA.

Krajowe stowarzyszenie obrońców w sprawach kryminalnych sprzeciwia się praktyce oskarżania na podstawie profili DNA, argumentując, że może minąć wiele lat zanim dojdzie do identyfikacji, istnieje także prawdopodobieństwo skazania niewinnej osoby.

JT