----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Kongres przyjął ustawę infrastrukturalną opiewającą na 1.2 biliona dolarów. W sierpniu dokument przegłosowali senatorowie, a w piątek zielone światło dała Izba Reprezentantów po trwających pół roku negocjacjach. Komentatorzy sceny politycznej podkreślają, że głosowanie odbyło się ponad podziałami politycznymi - trzynastu republikanów głosowało ramię w ramię z większością demokratów za przyjęciem ustawy, sześciu demokratów głosowało przeciw. Ustawa infrastrukturalna była jednym z kluczowych elementów programu prezydenta Joe Bidena.

"W czasie, kiedy wielu naszych rodaków traci wiarę w nasze instytucje, pokazaliśmy dziś, że demokracja nadal daje rezultaty" – powiedział członek Izby Reprezentantów Tom Malinowski z partii demokratycznej.

Postanowienia ustawy

Opiewający na dokładnie 1.2 biliona dolarów plan obejmuje $550 miliardów nowych wydatków na projekty infrastrukturalne, co według Białego Domu jest największym tego typu przedsięwzięciem od ponad 100 lat. W zapisach przyjętej ustawy $110 miliardów zostanie przeznaczone na budowę i remonty amerykańskich dróg i mostów, $66 miliardów zostanie przeznaczonych na modernizację kolei pasażerskiej i towarowej, a porównywalną kwotę zapisano na odbudowę sieci elektrycznych. Elektryfikacja także jest z jednym z elementów przyjętej ustawy, a $7.5 miliarda zarezerwowano budowę krajowej sieci infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, czyli jeden ze sztandarowych projektów waszyngtońskiej administracji, a ta stosunkowo niewielka kwota jest rozczarowaniem dla zwolenników amerykańskiej elektryfikacji. W sumie $55 miliardów Joe Biden chce przeznaczyć na modernizację szeroko rozumianej infrastruktury wodnej, nieco ponad jedna trzeci tej kwoty ma pozwolić na wymianę ołowianych – szkodliwych rur wodociągowych. $65 miliardów pozwoli na budowę sieci szerokopasmowego internetu w całych Stanach Zjednoczonych. Wszystkie pieniądze na inwestycje, które zostaną przyznane na mocy przyjętej ustawy, mają być rozdysponowane na amerykańską infrastrukturę w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Obciążenie budżetowe

Według pierwotnej analizy Kongresowego Biura Budżetu (CBO) inwestycje mają powiększyć dług publiczny o ponad ćwierć biliona dolarów w ciągu 10 lat, chodzi dokładnie o kwotę 256 miliardów. Demokratyczni senatorzy twierdzą, że CBO bierze pod uwagę tylko twarde dane i formalny wynik, a inwestycje infrastrukturalne zwracają się wraz z upływem czasu i będą w przyszłości równoważone przez kombinację nowych dochodów i płynących z nich oszczędności.

Nie wszystko zostało przyjęte

Przyjęcie pakietu infrastrukturalnego miało być powiązane z przyjęciem przez Kongres „Build Back Better Act” – tego chciało liberalne skrzydło partii demokratycznej. BBBA to ustawa przyznająca i regulująca programy socjalne – m.in. płatny gwarantowany urlop rodzicielski czy bardziej rozbudowany system ulg podatkowych na dzieci. Zawiera też elementy związane z zieloną transformacją energetyczną zmierzająca do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii – to jeden z sztandarowych projektów prezydenckiej administracji. Ustawa opiewa na kwotę 1.75 biliona dolarów, a głosowanie w sprawie jej przyjęcia odbędzie się prawdopodobnie 15 października. 

fk