----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

01 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

Doktor Agustin Jimenez, profesor nadzwyczajny nauk biologicznych na Southern Illinois University, twierdzi, że pancerniki są widywane w całym Illinois. Nie jest jednak łatwo je zauważyć, pozostają nieuchwytne i tajemnicze. I wolą ciemność.

Naukowcy nie mają pojęcia, ile pancerników jest w Illinois, ale Departament Zasobów Naturalnych stanu Illinois zebrał raporty z obserwacji z wielu różnych powiatów – szczególnie w południowym Illinois. Carbondale jest epicentrum tych zwierzaków.

W Teksasie ludzie ich nienawidzą, ponieważ wykopują klomby, powiedział Jimenez. Dzięki wysoce rozwiniętemu zmysłowi węchu pancerniki polują na larwy owadów, czerwie i dżdżownice.

Potrafią wykryć owady, które znajdują się od czterech do sześciu cali pod ziemią. Pancerniki nie jedzą owoców i warzyw, ale wykopują rośliny i niszczą ogrody, gdy szukają owadów.

Pancerniki są wielkości kota. Wyglądają jak oposy pokryte beżowymi muszlami kamizelek kuloodpornych. Trzy miliony lat temu przodkowie pancerników – dwa razy więksi od pancerników, które widzimy dzisiaj – przemierzali Środkowy Zachód. Field Museum of Natural History w Chicago posiada skamieniałości znalezione w Indianie i Missouri.

Wzrok pancerników jest bardzo zły – widzą tylko cienie. Ludzie mogą się do nich zbliżyć, jeśli uda im się je zauważyć. Łatwo je uchwycić na wideo. Nie ma powodu się ich bać, powiedział Jimenez.

„Nie gryzą. Nikogo nie ugryzą. Ich zęby są bardzo słabe”.

Podobnie jak mrówkojady, chwytają larwy i robaki lepkimi językami.

„Zasadniczo siorbią owady” — powiedział Jimenez.

Ostrzega jednak przed próbą łapania czy podnoszenia pancernika.

„Będą skakać i się rzucać. Mogą cię podrapać. Ich pazury są narażone na wszelkiego rodzaju paskudne bakterie, które mogą dostać się do twojej krwi”.

Jeśli pancernik wda się w bójkę z psem, pancernik przegra, powiedział Jimenez. Ale pies jest narażony na infekcję po kontakcie z pazurami pancernika.

W przypadku znalezienia martwego zwierzęcia, nie należy go dotykać. Istnieje ryzyko wystąpienia tężca i trądu w wyniku kontaktu z krwią pancernika. W przypadku trądu ryzyko jest niewielkie, ale istnieje – powiedział Jimenez.

Pancerniki to głównie mieszkańcy lasów. Mogą budować swoje nory pod szopami lub deckami, na których przebywają ludzie, ale nie zostaną na długo. Po kilku tygodniach ruszą dalej, powiedział Jimenez.

Ich preferowane siedliska znajdują się w pobliżu koryt strumieni lub potoków. Są dobrymi pływakami i potrafią wstrzymywać oddech przez długi czas. Jimenez uważa, że pancerniki przybyły do Illinois, podążając wzdłuż brzegów rzek na północ od Teksasu.

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----