----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Z danych Johns Hopkins University wynika, że globalna liczba zgonów spowodowanych koronawirusem przekroczyła już 5 milionów.

Stany Zjednoczone przodują na świecie pod względem liczby potwierdzonych zgonów z ponad 745,000 zmarłych z powodu COVID-19. Brazylia (ponad 607,000 zgonów) i Indie (ponad 450,000 zgonów) podążają za Stanami Zjednoczonymi pod względem liczby ofiar śmiertelnych od początku pandemii.

Według Amber D'Souzy, profesora epidemiologii na Bloomberg School of Public Healthta oficjalna liczba zawiera tylko potwierdzone przypadki na całym świecie.

Zanim Johns Hopkins opublikował w poniedziałek najnowsze globalne dane, D'Souza powiedziała: „Jest całkiem możliwe, że liczba zgonów jest dwukrotnie większa niż widzimy. Ale 5 milionów to tak oszałamiająca liczba sama w sobie. Żaden kraj nie był w stanie od tego uciec”.

197,116. Tyle zgonów spowodowanych Covid-19 zgłoszono na całym świecie w ciągu ostatnich czterech tygodni, średnio ponad 7,000 dziennie. Stany Zjednoczone odnotowały ponad 1,500 zgonów dziennie w tym samym okresie, a Rosja doświadczyła prawie 1,000 zgonów dziennie.

Na całym świecie podano około 7 miliardów dawek szczepionki na koronawirusa, ale bogatsze kraje mają zwykle znacznie wyższe wskaźniki szczepień niż biedniejsze części świata, częściowo dlatego, że zamożne kraje zapewniły w zeszłym roku wczesny dostęp do dawek. Portugalia podała co najmniej jedną szczepionkę ponad 88% swojej populacji, Kanada, Japonia i Korea Południowa przekroczyły 75%, a Stany Zjednoczone i Unia Europejska mają wskaźnik szczepień powyżej 65%, według raportu Our World In Data Uniwersytetu Oksfordzkiego projekt. Tymczasem kraje takie jak Haiti, Nigeria, Tanzania i Etiopia wciąż zaszczepiły mniej niż 5% swojej populacji – poinformował jeden z urzędników Światowej Organizacji Zdrowia.

Oficjalne dane prawdopodobnie znacznie zaniżają rzeczywiste żniwo pandemii, twierdzą eksperci.

jm