----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

14 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

Inwestorzy uciekają z amerykańskich akcji. Wskaźnik S&P 500 to wyznacznik stanu giełdy na Wall Street - jest na najniższym poziomie od marca 2021 roku. Stracił już wszystkie zyski, jakie osiągnął od czasu zaprzysiężenia Bidena na urząd prezydenta w zeszłym roku.

Od 20 stycznia 2021 r. spadł o 2,7%. Na początku tygodnia podczas sesji na Wall Street spadały też akcje spółek, które mogą najmocniej ucierpieć w czasie recesji - Marriott, Hilton, Deere i Delta Air Lines zniżkowały o co najmniej 3 proc. Amazon, Tesla i Netflix również szły w dół, ale dwa razy mocniej.

Rynki boją się recesji w związku z polityką banków centralnych, które podnoszą stopy procentowe, by walczyć z inflacją. Kolejne podwyżki stóp procentowych mają na celu wychłodzenie gospodarki – jej wyhamowania, poprzez ograniczenie inwestowania i zadłużania się społeczeństwa. Pewne jest, że kolejne podwyżki stóp FED zafunduje Amerykanom w środę.

W tyle są też kryptowaluty

Większość kryptowalut straciła już kilkanaście procent swojej wartości. Król – bitcoin- ponad 20. W poniedziałek trzeba było za niego zapłacić 23 522 dol. - to najgorszy wynik od grudnia 2020 roku i spadek wartości o ok. 14 proc. Wartość rynkowa wszystkich kryptowalut spadła do nieco ponad biliona dol., podczas gdy w listopadzie ubiegłego roku były warte jeszcze 2,9 bln dol.

Powodów jest kilka

Obecne spadki wynikają z szeregu czynników. Najważniejszym z nich jest prawdopodobnie ogólny nastrój na rynku. Inwestorzy w obliczu polityki kolejnych banków centralnych, dołujących giełd i mało optymistycznych prognoz na przyszłość, uciekają od ryzykownych aktywów wyprzedając je. Dodatkowo kryptowalutom nie pomagają kolejne opinie na temat tego, że politycy w wielu krajach coraz częściej rozmawiają o konieczności uregulowania rynku, tym samym ograniczając handel i płatności kryptowalutami.

Dodatkowym powodem do paniki było wstrzymanie wypłat dla klientów przez jedną z platform pożyczkowych działających na rynku kryptowalut. Platforma Celsius, która podaje, że ma ponad półtora miliona klientów, ogłosiła, że nie jest w stanie obsługiwać płatności. Na swojej stronie Celsius informuje, że 1,7 mln osób określa markę "domem swoich kryptowalut".

fk

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----