28 grudnia 2020

Udostępnij znajomym:

W większości krajów na świecie rozpoczęły się powszechne szczepienia na koronawirusa COVID-19. Pewne jest, że z różnych powodów nie wszyscy przyjmą szczepionkę. Ci, którzy to zrobią, będą mogli liczyć na pewne przywileje, a wejście do niektórych miejsc publicznych będzie uzależnione właśnie od posiadanego potwierdzenia szczepienia. Kilka firm z branży IT rozpoczęło prace nad specjalną aplikacją, która będzie czymś w rodzaju cyfrowego paszportu. Takie rozwiązanie będzie niczym bilet wstępu na niektóre stadiony czy sale koncertowe. Ułatwi też przekraczanie granic.

Oficjalnie to koronawirusowy paszport, nad którym już pracują firmy takie jak IBN czy Common Trust Network. W projekt zaangażowani są też przewoźnicy z całego świata - Lufthansa, Swiss Airlines, United Airlines, czy Virgin Atlantic. Paszport będzie wirtualną teczką medyczną zawierającą wszystkie informacje o pasażerze, a co najważniejsze – będzie potwierdzeniem szczepienia. Tego elementu aktualnie dostępne na rynku aplikacje nie oferowały.

„Możesz być testowany za każdym razem, gdy przekraczasz granicę. Nie możesz zostać zaszczepiony za każdym razem, gdy to robisz” – mówił na antenie CNN Business Thomas Crampton, dyrektor ds. Marketingu z „The Commons Project”.

Zaświadczenia o przyjęciu szczepionki czy negatywnym wyniku testu na COVID-19 zostanie zaszyfrowane w indywidualnym kodzie QR, który będzie można okazać przy zakupie np. biletu lotniczego. Ma być to rewolucja w dotychczas tworzonych aplikacjach. Twórcy tej najnowszej kładą duży nacisk na prywatność, jako ważny element swojego projektu. IBM twierdzi, że umożliwi użytkownikom kontrolowanie i wyrażanie zgody na wykorzystanie ich danych zdrowotnych oraz pozwoli wybrać poziom szczegółowości, który będzie się chciało w aplikacji udostępnić.

„Zaufanie i przejrzystość pozostają nadrzędne przy opracowywaniu platformy, takiej jak cyfrowy paszport zdrowotny lub jakiekolwiek rozwiązanie, które obsługuje poufne dane osobowe” – twierdzą specjaliści zaangażowani w projekt.

Są też pewne problemy, przed którymi stoją specjaliści odpowiedzialni za stworzenie szczepionkowego paszportu. Szczepionki są produkowane przez wiele firm, w kilku krajach, a każda z nich jest na różnym etapie rozwoju. Istnieje więc wiele zmiennych, które producenci paszportów będą musieli uwzględnić. Przewiduje się, że elektroniczne paszporty zostaną rozpowszechnione w pierwszej połowie 2021 roku.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor