Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wielka Rafa Koralowa, największe na świecie siedlisko rafy koralowej, o powierzchni około 136,000 mil kwadratowych, doświadczyło w ostatnich latach gwałtownego procesu niszczenia z powodu wzrostu temperatury wody. Naukowcy ostrzegają, że kolorowe koralowce po prostu umierają.

Taka jest smutna rzeczywistość, a na problem ten starają się zwrócić uwagę twórcy nowej imponującej instalacji w Chicago. Rafy są niezbędne dla siedlisk morskich, a także zapewniają ochronię linii brzegowej podczas burz.

Łącząc sztukę, architekturę i technologię, „Choral” oferuje spojrzenie na podwodny świat raf – świat, który, jak mówią, często jest lekceważony przez ludzi. Służy do tego 89 pionowych paneli LED. 

Instalacja, którą można oglądać do 30 września w przestrzeni artystycznej przy 150 North Riverside Plaza, jest dziełem kompozytora Jaya Alana Yma i artystki Marleny Novak. Ich zainteresowanie koralowcami wzbudziły osobiste spotkania z rafami, a także wiadomości o blaknięciu raf koralowych, które uważane jest za największe zagrożenie dla raf koralowych na całym świecie, o czym zaczęło się głośno mówić po raz pierwszy w 2016 roku.

„W pewnym momencie wydało się oczywiste, że dzieje się coś poważnego w kwestii koralowców na całym świecie” – powiedziała Novak, adiunkt na School of the Art. Institute w Chicago.

Aby uchwycić piękno raf, Novak stworzyła wygenerowane komputerowo wideo przedstawiające ekosystem koralowy we wszystkich jego żywych kolorach, w tym odcieniach niebieskiego i jaskrawej zieleni. Wideo odtwarzane jest na panelach ledowych w kształcie fal, które rozciągają się na 153 stopy szerokości i mają 22 stopy wysokości.

Pokazowi wideo towarzyszy utwór muzyczny Yima, profesora kompozycji i technologii muzycznej na Northwestern Bienen School of Music. Partytura jest tajemnicza, ale optymistyczna, odzwierciedlając przesłanie, które Yim i Nowak starali się przekazać.

„Chcieliśmy stworzyć dzieło, które budziłoby nadzieję i sprzyjało zaangażowaniu społeczeństwa, a nie rozpaczy i cynizmowi” – powiedział Yim w oświadczeniu.

Zespół odpowiedzialny za instalację współpracował również ze specjalistami w zakresie ochrony raf koralowych z akwarium Shedd oraz z Luisą Marcelino i Timothym Swainem z McCormick School of Engineering w kwestiach badań naukowych, ukazujących czynniki wpływające na siedliska raf koralowych.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: