----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

25 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Prezydent USA Joe Biden punktualnie o godzinie 14:03 wylądował na lotnisku Rzeszów-Jasionka i rozpoczął swoją dwudniową wizytę w Polsce. Prezydenta powitał na płycie lotniska szef MON Mariusz Błaszczak. Obecni byli także przedstawiciele m.in. Wojska Polskiego oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Prezydent Andrzej Duda spóźnił się na spotkanie ponad godzinę ze względu na awarię samolotu i przymusowe lądowanie w Warszawie. Do spotkania Joe Bidena i Andrzeja Dudy doszło przy okazji kolejnego wspólnego dla obu przywódców punktu programu - tzw. okrągłego stołu z udziałem przedstawicieli organizacji humanitarnych odpowiedzialnych za pomoc narodowi ukraińskiemu.

Plan piątkowej wizyty

W Rzeszowie Joe Biden spotkał się z amerykańskimi żołnierzami z 82. Dywizji Powietrznodesantowej (82nd Airborne Division). Podziękował wszystkim za służbę i razem z żołnierzami zjadł pizzę – wielu komentatorów zwraca uwagę, że te elementy były dla prezydenta sentymentalne – kilkukrotnie dopytywał żołnierzy o warunki, w jakich żyją i jak długo są na misji w Polsce. Biden przywołał też anegdotę o tym, że jego syn Beau - były żołnierz - zmienił swoją przyszywkę z nazwiskiem Biden na nazwisko panieńskie jego matki, by nie wywoływać zamieszania. To potwierdza, że dla Bidena to spotkanie było wyjątkowo osobiste.

"Jesteśmy w środku walki pomiędzy demokracją a oligarchią. (...). Jesteśmy w nowej fazie. Wasze pokolenie jest w punkcie zwrotnym. Co cztery, pięć pokoleń przychodzi taki moment, który zmienia fundamentalnie wszystko. Świat nie będzie taki sam" - powiedział Biden do żołnierzy.

Problemy Andrzeja Dudy

Ponad godzinę na spotkanie z prezydentem Bidenem spóźnił się Andrzej Duda. Prezydencki samolot lecący z Warszawy do Rzeszowa musiał zawrócić nad Warką w województwie mazowieckim i awaryjnie wylądował w Warszawie. Ze stolicy Andrzej Duda wyleciał maszyną zapasową. Według nieoficjalnych informacji w samolocie prezydenta Polski doszło do awarii systemu utrzymującego tor lotu, przez co piloci mieli trudności z kontrolą nad maszyną i podjęli decyzję o przymusowym lądowaniu.

Plan wizyty Joe Bidena

Szczegółowy harmonogram wizyty Joe Bidena w Warszawie nie jest znany – utajniono go ze względów bezpieczeństwa. Wiadomo, że prezydent USA spotka się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim na Stadionie Narodowym, gdzie funkcjonuje największy w Polsce punkt nadawania Ukraińcom numerów PESEL – to właśnie z Ukraińcami Joe Biden chce się spotkać osobiście. Oprócz tego ponownie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, ale tym razem będzie to spotkanie „w cztery oczy”. Po południu Biden wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Ma ono dotyczyć "zjednoczonych wysiłków wolnego świata wspierającego naród ukraiński, pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej brutalną wojnę i obrony przyszłości zakorzenionej w zasadach demokratycznych"- poinformował Biały Dom. Nie zostało zaplanowane oficjalne spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. W piątek prezydent Biden zamieszkał w warszawskim hotelu Marriott – teren wokół obiektu został zabezpieczony, a mieszkańcy stolicy muszą się liczyć z utrudnieniami w poruszaniu się po mieście – główne arterie będą jutro czasowo wyłączone z ruchu. Po Warszawie Biden porusza się Bestią – prezydencką limuzyną Cadillac One.

fk

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----