----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Departament Stanu wydał pierwszy w Stanach Zjednoczonych paszport z oznaczeniem płci “X” dla osób niebinarnych. To bardzo duży krok w uznaniu praw ludzi, którzy nie identyfikują się jako mężczyźni lub kobiety - podkreślają urzędnicy. 

"Kiedy dana osoba otrzymuje dokumenty, które odzwierciedlają jej prawdziwą tożsamość, żyje z większą godnością i szacunkiem" - zauważyła Jessica Stern, amerykańska dyplomatka ds. praw osób LGBTQ, podkreślając, że jest to historyczna i niezwykle uroczysta chwila. 

Tym samym Stany Zjednoczone dołączają do garstki krajów, w tym Australii, Nowej Zelandii, Nepalu i Kanady, pozwalających swoim obywatelom na wybranie w paszporcie płci innej niż męska lub żeńska.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price zapowiedział, że trzecia opcja przy wyborze płci we wnioskach paszportowych będzie rutynowo dostępna już od przyszłego roku. Departament nie ujawnił, komu został wydany pierwszy paszport. Nie wiadomo, czy chodzi o Dana Zzyym, interseksualnego mieszkańca Kolorado, który toczył walkę prawną z departamentem od 2015 roku i któremu odmówiono wydania paszportu, gdyż nie zaznaczył na aplikacji żadnej z dwóch dostępnych płci. Według dokumentów sądowych, wpisał "intersex" nad polami oznaczonymi "M" i "F", a w oddzielnym liście poprosił o oznaczenie płci znaczkiem "X". Zzyym urodził się z niejednoznacznymi fizycznymi cechami płciowymi, ale został wychowany jako chłopiec. Służył w Marynarce Wojennej jako mężczyzna, ale później zaczął się identyfikować jako osoba niebinarna.

Sekretarz Stanu Antony Blinken po raz pierwszy ogłosił zamiar dodania trzeciego znacznika płci dla osób niebinarnych, interseksualnych i tych z nonkonformizmem płciowym już w czerwcu tego roku. Wówczas zaznaczył jednak, że może to zająć trochę czasu, ponieważ proces wymaga obszernych aktualizacji systemów komputerowych. Wniosek paszportowy i aktualizacja systemu z opcją oznaczenia "X" muszą zostać zaaprobowane przez Office of Management and Budget, które zatwierdza wszystkie formularze rządowe.

Prawa stanowe 

Nie wiadomo, czy zmiana polityki paszportowej wpłynie na prawa stanów, które nie uznają oznaczeń płci "X". Do tej pory na wybranie trzeciej płci na prawie jazdy zezwala dwadzieścia stanów i Waszyngton. Poszczególne stany mają także różne prawa, które regulują, w jaki sposób można wnioskować o zmianę oznaczenia płci na dowodzie osobistym. Generalnie dwadzieścia dwa stany pozwalają na wybór spośród 3 płci. Pozostałe albo wymagają zaświadczenia od lekarza w celu aktualizacji oznaczenia płci, nakazu sądowego, a nawet dowodu operacji narządów płciowych, albo mają niejasne prawo w tej kwestii.

al