Pierwszy przypadek wirusa Zachodniego Nilu w Illinois
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

40-letnia mieszkanka powiatu DuPage, która zachorowała w połowie sierpnia, jest pierwszym potwierdzonym przypadkiem zarażenia wirusem Zachodniego Nilu w Illinois w tym roku.

"W czasie, gdy nadal walczymy z pandemią Covid-19, musimy również pamiętać o podjęciu kroków w celu ochrony naszego zdrowia przed innymi chorobami" - powiedziała dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Illinois, dr Ngozi Ezike. "Starając się zmniejszyć ryzyko zarażenia się Covid-19 w pomieszczeniach, wiele osób spędza więcej czasu na zewnątrz, jednocześnie zachowując dystans społeczny. Ponieważ lubimy przebywać na świeżym powietrzu, musimy chronić się przed innymi wirusami przenoszonymi przez komary, stosując środki odstraszające owady i eliminując miejsca ze stojącą wodą wokół naszych domów".

Wirus Zachodniego Nilu jest przenoszony przez ukąszenia komarów. Objawy mogą obejmować gorączkę, nudności, bóle głowy i mięśni - i według urzędników ds. zdrowia, mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni. Jednak cztery na pięć osób zarażonych wirusem Zachodniego Nilu nie będzie wykazywać żadnych objaw - według IDPH.

Osoby w wieku powyżej 60 lat i te z osłabionym układem odpornościowym są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej wirusem.

Urzędnicy służby zdrowia zalecają zmniejszenie liczby komarów poprzez pozbycie się zewnętrznych pojemników z wodą, odstraszanie za pomocą środków na komary i zgłaszanie obszarów ze stojącą wodą - jeśli ktoś zauważy takie miejsca z wodą utrzymująca się przez ponad tydzień, np. przydrożne rowy, zalane place, itd., należy to zgłosić lokalnym agencjom rządowym lub wydziałom zdrowia.

Więcej informacji na temat wirusa Zachodniego Nilu można znaleźć na stronie IDPH.

JM