Pierwszy przypadek wścieklizny wśród nietoperzy
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Departament Zdrowia Publicznego w Illinois zidentyfikował pierwszego zarażonego wścieklizną nietoperza w stanie w 2021 roku.

Doktor Ngozi Ezike, dyrektor departamentu, powiedziała, że tylko niewielki procent tych zwierząt choruje na wściekliznę, ale ugryzienie przez takiego nietoperza może być śmiertelne. Radzi więc ludziom, aby nigdy nie dotykali nietoperzy i zaleca uszczelnienie wszelkich otworów w domu, przez które nietoperze mogą się dostać do środka.

Nietoperze mogą ugryźć osobę, która śpi. Ponieważ mają bardzo małe zęby, ludzie mogą nie mieć świadomości, że zostali ugryzieni – ostrzega doktor Will Sanders, dyrektor ds. zdrowia publicznego na University of Illinois. Jednak nietoperze bardzo boją się ludzi i zwykle trzymają się od nich z daleka.

„Jeśli jednak znajdziesz nietoperza w swoim salonie, może być chory i zdezorientowany” – ostrzega. „Należy bardzo uważać, bo wścieklizna jest prawie w stu procentach śmiertelna, jeśli wystąpią objawy kliniczne i zachorujesz. Chcemy, aby ludzie poddali się leczeniu, zanim wystąpią te objawy” – powiedział Sanders.

Jeśli znajdziesz w swoim domu nietoperza, najlepiej załóż skórzane rękawiczki i odzież ochroną i postaraj się zamknąć go w pudełku, aby móc przewieźć na badania. Jeśli nie chcesz samemu łapać nietoperza, są odpowiednie firmy i specjaliści, którzy się tym zajmują.

„Nie można stwierdzić, wyłącznie patrząc na nietoperza, czy choruje na wściekliznę” – powiedział Sanders. Testy laboratoryjne to jedyny sposób na określenie, czy zwierzę było chore.

Kiedy ludzie znajdują nietoperza leżącego na ziemi, czasami pierwszym odruchem może być chęć podniesienia go i próba udzielenia pomocy. „W ten sposób ludzie zostają narażeni” – ostrzega.

Sanders dodał, że nietoperze to „fantastyczne stworzenia”, ale mają złą reputację.

„Nie chcemy, aby ludzie bali się nietoperzy. Są wspaniałe dla naszego ekosystemu. Jedzą komary i inne robaki, które nam przeszkadzają. Chcemy po prostu zachować ostrożność, jeśli chodzi o interakcje z nimi” – powiedział, zachęcając ludzi do stawiania specjalnych budek dla nietoperzy, które można kupić w centrach ogrodniczych i postawić na swoim podwórku.

„Posiadanie budki dla nietoperzy jest świetne. Chcemy mieć więcej nietoperzy. Przyczyniają się do naszej różnorodności biologicznej i pomagają w zwalczaniu szkodników. W pełni popieram stawianie budek dla nietoperzy” – powiedział.

jm