30 marca 2022

Udostępnij znajomym:

To sprzedawana w częściach broń palna, bez żadnych pozwoleń i dokumentów,  łatwa do złożenia w domu niemal jak mebel, a także praktycznie niemożliwa do wyśledzenia. Ostatnio pojawiły się naciski, aby uczynić ją nielegalną w Illinois, bo coraz więcej sztuk takich pistoletów-widm pojawia się każdego roku na ulicach Chicago.

Ghost guns - czym są

To broń złożona z zakupionych niezależnie elementów lub gotowych zestawów, w których brakuje jednego, robnego elementu, przez co nie można z niej oddać strzału. Osoba składająca taki pistolet bez trudu może tę część dokupić lub dorobić domowym sposobem. Często wykończenie budowanej tak broni polega na wyborowaniu jednego, brakującego otworu. Wersji jest wiele, wszystkie ograniczają się do tego samego - zestawu do samodzielnego zbudowania broni, która wymaga niewielkiej poprawki, by stać się w pełni użyteczną. Czym się różni od regularnej?? Brakiem numeru seryjnego, przez co niemożliwym jest śledzenie, w czyje ręce ona trafia.

Pistolety-widma można też wykonać za pomocą drukarki 3D posiadając odpowiedni plan. Wszystkie one - składane z wysyłkowych zestawów i drukowane w domu - są niewykrywalne i równie śmiercionośne jak regularna broń.

Jest ich coraz więcej

Według informacji publikowanych przez biura ATF (Biuro ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych), liczba pistoletów-duchów rośnie z roku na rok. Są one już powiązane z 325 zabójstwami lub próbami zabójstw w całym kraju od 2016 roku.

W Chicago policja skonfiskowała w zeszłym roku 455 pistoletów tego typu, nie posiadających żadnych oznaczeń i numerów seryjnych – ponad dwukrotnie więcej niż w Nowym Jorku. W całym kraju w 2019 r. organy ścigania wykryły ponad 10,000 sztuk broni palnej wykonanej z gotowych zestawów lub z użyciem drukarek 3D.

Stany przeciwdziałają

Dziesięć stanów  – Kalifornia, Connecticut, Delaware, Hawaje, Nevada, New Jersey, Nowy Jork, Rhode Island, Wirginia i Washington, a także Dystrykt Kolumbii – wprowadziło już przepisy dotyczące broni tego typu.

Do grupy tej wkrótce może dołączyć Illinois. Reprezentant Kam Buckner przedstawił własnie ustawę regulującą sprzedaż i posiadanie pistoletów-widm w naszym stanie.

„Inne stany już regulują tę broń palną i nadszedł czas, aby zrobić to samo” – powiedział Buckner. „To jest ustawa zdroworozsądkowa".

Co w proponowanej ustawie

Na razie to propozycja o nazwie Illinois House Bill 5731, która w  szczególności zakazuje przekazywania, kupowania, produkcji, importu i posiadania tzw. "ghost guns". Zakazuje też drukowania tych pistoletów za pomocą drukarek 3D i wymaga, by już istniejące zostały zidentyfikowane i oznaczone numerem seryjnym.

To nie pierwsza taka próba. Poprzedni projekt podobnej ustawy utknął w komisji senatu stanowego i nie został przedstawiony w przewidzianym terminie.

Trudno powiedzieć jak będzie tym razem. Na razie wiele wskazuje, że nowy projekt ma szanse na rozpatrzenie przed zaplanowanym na 8 kwietnia zakończeniem posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Illinois.

„Te niewykrywalne, domowej roboty pistolety-widma są zagrożeniem dla naszych społeczności” – napisała w komunikacie prasowym Kathleen Sances, prezes i dyrektor generalna organizacji  Gun Violence Prevention. „Ich łatwa dostępność jest zagrożeniem dla dzieci, rodzin, służb ratowniczych i zapewnia śmiertelną siłę ognia ludziom (…) którzy chcą popełniać akty przemocy, bez możliwości ich wykrycia”.

Rzecznik ATF powiedział, że według reprezentowanej przez niego agencji liczba zgłoszonych im pistoletów-widm nie jest reprezentatywna dla rzeczywistej ich liczby zarekwirowanej  przez organy ścigania.

„ATF zapewnia możliwość śledzenia broni palnej naszym partnerom, ale wielu z nich nie przesyła informacji na temat broni palnej wyprodukowanej prywatnie" - powiedział rzecznik biura ATF. „Agencje lokalne lub stanowe mogą dostarczyć bardziej wiarygodnych liczb".

Jednocześnie przekazał dane pokazujące, że liczba tego typu - określanych tutaj jako PMF - odzyskanych z miejsc zbrodni wzrosła w ostatnich latach.

„ Od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2020 r. do ATF zgłoszono około 23,906 sztuk uznawanych za PMF i odzyskanych przez organy ścigania z miejsc przestępstw, w tym 325 zabójstw lub usiłowania zabójstw" - poinformował przedstawiciel ATF. Dodał, że w 2016 roku było ich 1,750 sztuk, podczas gdy w 2020 roku liczba ta wyniosła już 8,712.

Stan Nowy Jork ma pod tym względem najbardziej surowe prawo - zakazuje posiadania lub sprzedaży pistoletów tego typu w ogóle. Niektóre stany mają prawa nieco bardziej łagodne,a cześć ma je bardzo niejasne, trudne do zinterpretowania, a tym bardziej egzekwowania.

rj

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor