----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

19 maja 2022

Udostępnij znajomym:

W środę gubernator J.B. Pritzker podpisał ustawę, która zakazuje w całym stanie kupowania, sprzedaży, importu i posiadania tzw. "ghost guns".

Tym samym Illinois stanie się pierwszym środkowo-zachodnim stanem, który wprowadza takie ograniczenia.

Tak zwane "pistolety-widma" są praktycznie nie do wyśledzenia, ponieważ nie posiadają numeru seryjnego i zazwyczaj są kupowane za pośrednictwem internetu przez osoby bez sprawdzonej przeszłości i pozwolenia na broń.

Ghost guns

To broń złożona z zakupionych niezależnie elementów lub gotowych zestawów, w których brakuje jednego, drobnego elementu, przez co nie można z niej oddać strzału. Osoba składająca taki pistolet bez trudu może tę część dokupić lub dorobić domowym sposobem. Często wykończenie budowanej tak broni polega na wyborowaniu jednego, brakującego otworu. Wersji jest wiele, wszystkie ograniczają się do tego samego - zestawu do samodzielnego zbudowania broni, która wymaga niewielkiej poprawki, by stać się w pełni użyteczną.

Pistolety-widma można też wykonać za pomocą drukarki 3D posiadając odpowiedni plan. Wszystkie one - składane z wysyłkowych zestawów i drukowane w domu - są niewykrywalne i równie śmiercionośne jak regularna broń.

Szef chicagowskiej policji David Brown uważa, że nowe prawo przyczyni się do ratowania życia i wspomniał, że liczba przypadków użycia broni wzrosła w tym momencie o 64% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a w roku 2021 wzrosła o 70% w porównaniu z rokiem 2020.

„W ubiegłym roku ponad 20 tys. sztuk tej broni podlegało śledztwom kryminalnym w całym kraju" - powiedział gubernator Pritzker. "Ta łatwo dostępna broń zostanie stopniowo wycofana z użycia, promując bezpieczne, legalne posiadanie broni w każdym zakątku stanu".

Gubernator zaznaczył, że ustawa to tylko część wysiłków mających na celu zmniejszenia przemocy z użyciem broni. Chicagowscy radni również popierają stanowe ograniczenie dotyczące „broni widmo”.

Zgodnie z nowymi przepisami każda osoba, która sprzedaje, oferuje sprzedaż lub przekazuje „pistolety widma", za pierwsze naruszenie może zostać uznana winną przestępstwa klasy 4, a za kolejne - przestępstwa klasy 2.

Zanim ustawa trafiła na biurko gubernatora, 9 kwietnia przeszła przez Senat stosunkiem głosów 31 do 19, a przez Izbę stosunkiem 66-36 tego samego dnia.

al

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----