----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Mieszkańcy dzielnicy Avondale naciskają na zmianę nazwy placu u zbiegu Milwaukee, Diversey i Kimball. Obecnie to Woodard Plaza, która niebawem może nosić nazwę Solidarity Triangle – Trójkąt Solidarności. Nowa nazwa to nawiązanie do polskiego ruchu solidarnościowego z lat 80. Jednym z inicjatorów akcji jest polonijny aktywista i historyk, Daniel Pogorzelski. Trójkątny plac powstał w 2014 roku i przez wielu jest nazywany „bramą do Avondale”. To właśnie przy Woodard Plaza polonijne organizacje wielokrotnie organizowały różnego rodzaju wydarzenia. W ubiegłym roku odbył się tam koncert poświęcony wybitnemu muzykowi, Krzysztofowi Krawczykowi.

Konkretne działania

Radny 35. dzielnicy Carlos Ramirez-Rosa złożył w grudniu projekt uchwały w tej sprawie do Rady Miasta. Powiedział, że podjął działania po otrzymaniu listów poparcia od Avondale Neighborhood Association i Milwaukee Avenue Alliance, a także od przedstawicieli lokalnych organizacji i mniejszości – w tym Daniela Pogorzelskiego.

„Jestem częścią Polonii, jestem częścią tej ekipy. Jestem dumny, że udało nam się przekonać radnego i mieszkańców dzielnicy. W tej sposób kłaniamy się polskiej historii. Przecież to tutaj – w tej okolicy, w tej dzielnicy, ludzie, którzy byli imigrantami, znaleźli swój azyl w czasie ruchów solidarnościowych. To tutaj polska kultura tak pięknie kwitła - w otoczeniu, w którym nie było cenzury. To co jest najpiękniejsze to fakt, że współcześni mieszkańcy tej dzielnicy solidaryzują się z Polakami i polską historią” – uważa Pogorzelski.

Ponad podziałami

Aktywista przekonuje, że ustawa nie wzbudza kontrowersji natury politycznej i ma zwolenników po obu stronach sceny. Jeżeli chicagowscy radni zgodzą się na zmianę nazwy placu, to ma się na nim odbyć uroczysta ceremonia będąca zwieńczeniem wysiłków lokalnej społeczności. Głosowanie w Radzie Miasta może się odbyć jeszcze w styczniu.

fk