----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

05 lipca 2022

Udostępnij znajomym:

Wujek 21-letniego Roberta Crimo III, aresztowanego w związku ze strzelaniną w Highland Park, powiedział, że nie było „żadnych znaków ostrzegawczych”, sugerujących, iż młody człowiek mógłby przeprowadzić taki atak.

Podejrzany mieszkał w Highwood, w mieszkaniu za domem, którego właścicielem był jego ojciec, powiedział Paul Crimo, który również mieszka w tym domu. Ostatni raz widział swojego siostrzeńca w niedzielę wieczorem, jak powiedział, siedzącego na fotelu przed komputerem. „Wszystko było jak zwykle”.

Robert „Bobby” Crimo III został oskarżony o zaatakowanie tłumu uczestniczącego w paradzie z okazji Dnia Niepodległości w położonym w pobliżu Chicago Highland Park, zabicie co najmniej 6 osób i zranienie 30. Paul Crimo, wyraził głębokie współczucie dla ofiar i powiedział, że jest zszokowany tym, że podejrzanym jest jego siostrzeniec.

„Nie widziałem żadnych znaków, które sugerowałyby, że może zrobić coś takiego” – powiedział. „Gdybym coś widział, powiedziałbym o tym”. Paul dodał, że Crimo „to naprawdę cichy dzieciak”.

Władze prowadzące śledztwo w sprawie śmiertelnej strzelaniny uważają, że 21-latek planował ten atak przez kilka tygodni.

Rzecznik grupy zadaniowej Lake County Major Crime Task Force, Chris Covelli, powiedział, że wygląda na to, iż Crimo III legalnie kupił „karabin o dużej mocy” i przyniósł go na paradę, zanim wszedł na dach budynku korzystając z drabiny przeciwpożarowej.

Następnie wystrzelił ponad 70 pocisków w tłum poniżej, zabijając 6 osób i raniąc dziesiątki innych.

„Podczas ataku Crimo był ubrany w odzież damską, a śledczy wierzą, iż zrobił to, aby ukryć tatuaże na twarzy i swoją tożsamość, co miało mu pomóc w ucieczce w raz z innymi ludźmi, uciekającymi przed chaosem” – powiedział.

Crimo III zostawił broń i uciekł z miejsca zdarzenia wraz z resztą spanikowanych uczestników, wtapiając się w tłum. 21-latek udał się następnie do domu swojej matki i pożyczył jej samochód, zanim nie został aresztowany przez policjantów.

W środku pojazdu policja znalazła kolejny karabin, który prawdopodobnie został kupiony przez mężczyznę. Śledczy odnaleźli kilka kolejnych sztuk broni palnej w domu, w którym mieszkał w Highwood, które według policji, również zostały zakupione legalnie.

Nie wniesiono jeszcze zarzutów, a motyw pozostaje nieznany.

Broń kupił legalnie

Podejrzany legalnie kupił broń, której użył w poniedziałkowej strzelaninie, powiedział we wtorek Chris Covelli, opisując ją jako „karabin o dużej mocy”, strzelający pociskami z dużą prędkością. Broń, którą określił jako „podobną do AR-15”, została zakupiona lokalnie, w rejonie Chicagoland. Karabin znaleziono na dachu budynku w pobliżu miejsca strzelaniny. To właśnie dzięki niemu udało się tak szybko zidentyfikować podejrzanego.

Zafascynowany przemocą

Podejrzany jest aspirującym raperem, występującym pod pseudonimem „Awake the Rapper” i publikował swoje teledyski na YouTube oraz innych platformach społecznościowych. Na nagraniach można znaleźć brutalne i złowrogie treści. W jednym została pokazana postać z patyka z karabinem automatycznym i osoba leżącą w kałuży krwi. Inny przedstawia człowieka znajdującego się w klasie lekcyjnej, który zakłada hełm i kamizelkę i sięga do plecaka. Jego ostatnie teledyski zawierały sceny masowego morderstwa. Te filmy zostały już usunięte z platform społecznościowych.

Przedstawione w nagraniach postacie wyglądem przypominały podejrzanego. Crimo z kolorowymi włosami i tatuażami na twarzy, mówił: „Muszę to zrobić. To moje przeznaczenie”.

W kolejnym teledysku postać przypominająca Crimo, została przedstawiona twarzą w dół, leżąca na podłodze w kałuży własnej krwi, otoczona przez funkcjonariuszy policji z wyciągniętą bronią.

Crimo również często publikował posty na forum, na którym omawiano graficzne przedstawienia morderstwa, samobójstwa i śmierci. Jego ostatni post na tym forum pojawił się w zeszłym tygodniu, kiedy zamieścił nagranie ze ścięcia głowy.

Organy ścigania dokonują przeglądu nagrań zamieszonych w Internecie, powiedział Covelli na wtorkowej konferencji prasowej, dodając, że policja nie została o nich wcześniej poinformowała. „Przyjrzymy się im i zobaczymy, co ujawniają”.

YouTube i Spotify usunęły ze swoich platform treści powiązane z podejrzanym. Odmówiły odpowiedzi na pytania dotyczące tego, czy treści zostały oznaczone lub wcześniej zgłoszone z powodu naruszenia odpowiednich warunków korzystania z usługi.

Mały cichy chłopiec

Burmistrz Highland Park Nancy Rotering powiedziała w rozmowie z NBC, że nie wierzy, by podejrzany był wcześniej znany policji, ale kilka jego postów w Internecie „odzwierciedlało plan i chęć popełnienia rzezi z dużym wyprzedzeniem”. Powiedziała też, że znała go, gdy był skautem, a ona była liderką grupy.

Wiele lat temu był małym chłopcem, cichym małym chłopcem, którego znałam. To łamie mi serce. Patrzę na to zdjęcie i przez tatuaże dostrzegam małego chłopca. Nie wiem, co doprowadziło go do tego momentu” – powiedziała.

Rodzina Crimo jest znana lokalnej społeczności. Jego ojciec prowadzi duży sklep spożywczy w okolicy i kandydował na burmistrza Highland Park w 2019 roku, przegrywając z obecnie urzędującą Rotering. W sąsiedztwie jego rodzina była uznawana za spokojnych ludzi, którzy trzymali się razem.

Poniedziałkowa strzelanina w Highland Park z pewnością ożywi debatę na temat kontroli dostępu do broni i tego, czy bardziej rygorystyczne środki mogą zapobiec masowym strzelaninom, które tak często zdarzają się w Stanach Zjednoczonych.

jm

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----