----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Do 4 stycznia dziesiątki milionów Amerykanów pracujący dla firm, które zatrudniają 100 lub więcej pracowników muszą zaszczepić się przeciw COVID-19 lub co tydzień poddawać się testom na obecność koronawirusa – wynika z przepisów rządowych, które weszły w życie w czwartek.

Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) ostrzegła, że firmy, które nie zastosują się do tych przepisów, mogą spodziewać grzywny w wysokości prawie 14 tysięcy dolarów za każde naruszenie.

Nowe wymagania, które zostały po raz pierwszy zapowiedziane przez prezydenta Joe Bidena we wrześniu, będą dotyczyć około 84 milionów pracowników średnich i dużych przedsiębiorstw. Surowsze zasady będą się odnosić do 17 milionów pracujących w domach opieki, szpitalach i innych placówkach, które otrzymują pieniądze z Medicare i Medicaid. Nie będą mieli możliwości zastąpienia szczepienia cotygodniowymi testami. Nie jest do końca jasne, jak OSHA planuje egzekwować zasady. Jeden z urzędników przekazał, że firma będzie reagować na skargi.

Bez obaw? 

Prezydent Biden stara się stłumić antyszczepionkowe argumenty, podkreślając, że "nie było żadnych 'masowych zwolnień' ani niedoborów pracowników z powodu wymogów szczepionkowych". Wbrew temu, co niektórzy mówią, wymogi szczepień cieszą się szerokim poparciem społecznym" - powiedział prezydent, wzywając firmy do podjęcia działań.

"Wzywam pracodawców do działania. Przedsiębiorstwa mają więcej siły niż kiedykolwiek wcześniej, aby przyspieszyć naszą drogę wyjścia z tej pandemii, ratować życia i chronić nasze ożywienie gospodarcze" - powiedział.

Zgodnie z przepisami wydanymi przez OSHA pracownicy firm zatrudniających powyżej 100 osób muszą do 4 stycznia przyjąć dwie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech lub Moderna albo jedną dawkę preparatu Johnson&Johnson. Niezaszczepieni do 4 stycznia będą musieli co tydzień poddawać się testom na COVID-19 i nosić maskę w pracy. 

Płatne urlopy

OSHA będzie wymagać od przedsiębiorstw, aby zapewniły pracownikom płatny dzień wolnego na przyjęcie szczepionki oraz na czas powrotu do sił w przypadku wystąpienia skutków ubocznych. Wymagania dotyczące masek i płatnego czasu wolnego na szczepienia wejdą w życie 5 grudnia. Ponieważ szczepionki są bezpłatne, firmy nie muszą zapewniać pracownikom bezpłatnych testów.

Biały Dom uważa, że nowe regulacje poskutkują i miliony Amerykanów, którzy do tej pory nie zdecydowali się na ten krok, przyjmie szczepionki. Prezydent w ostatnimi czasie zachęcał korporacje, aby nie czekały na wprowadzenie zasada OSHA i wymogi szczepionkowe wprowadzały wcześniej. Chwalił przedsiębiorstwa, które ogłosiły własne, niezależne wymogi i namawiał także te mniejsze, aby poszły w ich ślady.

Niepokoje

Część firm martwi się jednak, że niektórzy niechętni szczepionkom pracownicy mogą zrezygnować z pracy, co spowoduje jeszcze większy niedobór siły roboczej, a w konsekwencji może zakłócić ich działalność w okresie świątecznym.  

al