Po trudnym lecie jeszcze gorsza zima
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Latem dobry dzień dla wielu restauracji oznaczał zaledwie 30% zarobków sprzed czasów pandemii. Wszyscy obawiają się nadchodzącej zimy, która może spowodować kaskadę zamknięć kolejnych biznesów.

Nawet zwykła mżawka może oznaczać dla właścicieli restauracji różnicę między wyjściem na zero, a stratą pieniędzy. Martwią się właściciele i pracownicy, zagrożeni ponowną utratą pracy, obserwując, jak biznes już teraz zaczyna zwalniać.

Zima może być początkiem efektu domina

Restauracje tracące stoliki na świeżym powietrzu staną w obliczu zmniejszenia ilości miejsc siedzących nawet o połowę. Zapowiadany na jesień i zimę wzrost zachorowań na Covid-19 może skłonić stan do wprowadzenia kolejnych ograniczeń. Posiłki zamawianie na wynos nie uratują biznesów, w wielu miejscach stanowią one zaledwie 10% normalnej działalności.

Restauracje otrzymały pomoc rządową, ale w większości wypadków pieniądze z programu ochrony wypłat, mające na celu zapewnienie wynagrodzeń dla pracowników, skończą się jesienią. Właścicieli nie są pewni, czy będą musieli spłacać pożyczki w czasie, gdy ich dochody dotkliwie spadną. Co więcej, restauracje mają kredyty hipoteczne, czynsze i rachunki, które w wielu wypadkach mogą wyczerpać osobiste oszczędności ich właścicieli.

Kryzys gospodarczy zmusił do zamknięcia na stałe co najmniej 50 restauracji w rejonie Chicago - wynika z analizy Chicago Tribune.  

Sam Toia z Illinois Restaurant Association nawołuje do zwiększenia dopuszczalnego obłożenia restauracji w Chicago do 50% z obecnie obowiązujących 25%. Pracuje również nad ustawą kongresową pod nazwą Restaurant Recovery Fund, która miałaby zapewnić 120 miliardów federalnej pomocy dla niezależnych restauracji. Powiedział, że restauracje zasługują na pomoc w takim samym stopniu, jak banki czy linie lotnicze.

Los restauracji to los tysięcy pracowników, którzy nie mają żadnego wpływu na obecną sytuację. Niektórzy już tracą pracę, pozostali z niepokojem obserwują pogodę i zastanawiają się, czy uda im się utrzymać zatrudnienie. 

W międzyczasie miasto Chicago wydało wytyczne dotyczące spożywania posiłków na świeżym powietrzu na jesień i zimę, aby pomóc branży restauracyjnej zaplanować kolejne miesiące.

Zgodnie z tymi wytycznymi wszystkie restauracje i bary muszą posiadać pozwolenie na prowadzenie kawiarni na zewnątrz, licencję na patio na świeżym powietrzu lub rozszerzone zezwolenie na serwowanie posiłków na świeżym powietrzu

Tymczasowe konstrukcje zewnętrzne, w tym namioty, są dozwolone na terenach prywatnych lub drogach publicznych zgodnie z następującymi przepisami:

- tymczasowe konstrukcje zewnętrzne, w których przebywa wiele osób, muszą mieć 50% otwartych ścian, aby umożliwić przepływ powietrza

- konstrukcje zamknięte, takie jak kopuły z tworzywa sztucznego, mogą być używane w przypadku jednej grupy gości i muszą posiadać odpowiednią wentylację, aby umożliwić cyrkulację powietrza

- wszystkie tymczasowe konstrukcje zewnętrze o powierzchni ponad 400 stóp kwadratowych muszą uzyskać pozwolenie wydane przez Department od Buildings. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie DOB

- konstrukcje tymczasowe muszą być obciążone, zakotwiczone lub przymocowane do podłoża, ale nie można stosować żadnej metody, która wymaga przykręcania, cięcia lub wiercenia w miejscach publicznych (np. na ulicach lub chodnikach)

- wszystkie materiały konstrukcyjne powinny posiadać atest ognioodporności lub certyfikat wskazujący, że materiał jest ognioodporny lub niepalny

- korzystanie z namiotów i innych tymczasowych konstrukcji może zostać uznane za niebezpieczne i zabronione podczas trudnych warunków pogodowych (śnieg, wiatr, itd.).

Urządzenia grzewcze są dozwolone, ale muszą spełniać określone przepisy eksploatacyjne, zostać zainstalowane przez licencjonowanego wykonawcę, a ich operatorzy powinni przestrzegać wszystkich zalecanych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Restauracje muszą posiadać odpowiednią ilość gaśnic, a ich personel zostać odpowiednio przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa.

Miasto ogłosiło konkurs Winter Design Challenge, w ramach którego można było zgłaszać pomysły na funkcjonowanie restauracji w zimie. Zwycięzcy otrzymają 5 tysięcy dolarów. Miasto otrzymało ponad 600 zgłoszeń, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni 29 września.

JM