Podhalanie celebrują pamięć Kazimierza Pułaskiego
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Od blisko 30 lat stanowe obchody „Dnia Pułaskiego” w Chicago ubogacają uroczystości organizowane przez Związek Podhalan w Ameryce Północnej. W tym roku uroczyste złożenie wieńca pod znajdującym się w ogrodzie góralskiej siedziby popiersiem generała Kazimierza Pułaskiego poprzedził program artystyczny poświęcony pamięci bohatera dwóch kontynentów, przygotowany przez młodzież harcerską i uczniów ze szkoły im. ks. prałata Stanisława Cholewińskiego oraz młodzieży ze Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym oraz zespołu „Holni”. Celebracja odbyła się siódmego marca przed południem w siedzibie góralskiej przy 4808 S. Archer w Wietrznym Mieście.

Uczestników uroczystości powitał prezes Związku Józef Cikowski, który zaznaczył, że kultywowanie pamięci o zasługach gen. Kazimierza Pułaskiego dla amerykańskiej wolności jest naszym patriotycznym obowiązkiem. „Pamięć o generale Kazimierzu Pułaskim ma historyczne znaczenie. To pamięć o człowieku, który, gdy zaszła potrzeba, umiał bronić demokracji. Dla młodych jest przykładem odwagi i wytrwałości, broniącym zwycięsko naszej wolności i wolności drugiego kraju. Zasługi Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki dla wolności amerykańskiej to jest bardzo ważny temat. Powinniśmy o nich pamiętać i przy każdej okazji szerzyć i ugruntowywać tę pamięć o naszych bohaterach. Ta pamięć powinna wzbudzać szacunek narodu amerykańskiego do nas – do Polaków”.

O postawie Pułaskiego i innych Polakach, którzy walczyli za Amerykę i którzy przyczynili się do budowy podwalin społeczeństwa amerykańskiego, mówiła również z-c dyrektora szkoły im. Ks. Stanisława Cholewińskiego Wiktoria Bokun. Historię popiersia gen. Pułaskiego w ogrodzie góralskiej siedziby przypomniał były przewodniczący Komitetu Budowy Lech Kubera. Widoczne z ulicy Archer popiersie generała zostało ustawione w ogrodzie Domu Podhalan. Akcję zainicjowały nieżyjąca już Ewa Chobrzyk i Alicja Gała. Wykonane w 1892 roku popiersie zostało odnalezione na jednej z prywatnych posesji. Zostało przeniesione w 1993 roku do ogrodu na zapleczu domu góralskiego i od tej pory odbywają się przy nim uroczystości rocznicowe. Lech Kubera przypomniał również historię ziemi przywiezionej z fortu Pułaskiego pod Savannah, która została umieszczona pod popiersiem. Życzenia od skarbnika stanu Illinois przekazała organizatorom Barbara Chałko.

Spektakle ukazujące zasługi generała w walce o wolność Stanów Zjednoczonych przygotowali i wystawili podczas akademii harcerze ze szkoły im. Ks. Stanisława Cholewińskiego oraz młodzież ze Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym ZPAP. Końcowym akordem uroczystości było złożenie wieńca pod popiersiem generała.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP