Pół miliona ofiar, 10 milionów zarażeń
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W niedzielę świat przekroczył dwa kolejne kamienie milowe związane z koronawirusem: 10 milionów potwierdzonych przypadków i pół miliona zgonów. W wielu miejscach dochodzi do gwałtownego wzrostu liczby przypadków w momencie, gdy lokalne rządy podejmują kroki mające na celu ponowne uruchomienie gospodarek. Eksperci ostrzegają, że najgorsze wiadomości mogą być jeszcze przed nami.

"W ciągu ostatnich kilku tygodni COVID-19 bardzo szybko i niebezpiecznie rozwija się w Teksasie" - powiedział gubernator Greg Abbott, który zezwolił firmom na ponowne otwarcie na początku maja, ale w ubiegły piątek zdecydował o zamknięciu barów i ograniczył działalność restauracji w związku z nagłym wzrostem potwierdzonych przypadków.

Gubernator Kalifornii, Gavin Newsom, cofnął decyzję o ponownym otwarciu barów w siedmiu powiatach, w tym Los Angeles, nakazując ich natychmiastowe zamknięcia i wezwał osiem kolejnych powiatów do podjęcia takich samych działań.

Minister zdrowia Republiki Południowej Afryki ostrzegł, iż w nadchodzących tygodniach gwałtownie wzrośnie liczba przypadków w tym kraju, co doprowadzi szpitale do granic ich możliwości. Minister Zwelini Mkhize powiedział, że obecny wzrost liczby infekcji związany jest z osobami, które wróciły do pracy.

Wirus w dalszym ciągu krąży w Europie, choć nie można go porównywać z szybko rosnącym wskaźnikiem infekcji obserwowanym w niektórych częściach USA, Ameryki Łacińskiej i Indii.

Według niedzielnych doniesień naukowców z Johns Hopkins University, liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych pandemią koronawirusa na całym świecie osiągnęła 500,108. Około 1 na 4 z tych zgonów - ponad 125 tysięcy - zostało zgłoszonych w Stanach Zjednoczonych. Krajem z kolejną najwyższą liczbą ofiar śmiertelnych jest Brazylią, z ponad 57,000 zgonów.

Uważa się, że prawdziwa liczba ofiar wirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec ubiegłego roku, jest znacznie wyższa. Eksperci twierdzą, że na wczesnym etapie wiele ofiar zmarło z powodu COVID-19, ale nie zostali oni poddani badaniom.

Do tej pory na całym świecie zgłoszono ponad 10 milionów potwierdzonych przypadków. Około jedna czwarta pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła kolejny dzienny rekord liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa na całym świecie, przekraczając 189,000 w ciągu 24 godzin. Przewyższa to rekord sprzed tygodnia 183 tys. przypadków, wskazując, że liczby nadal rosną na całym świecie. Liczba rzeczywistych przypadków na całym świecie jest z pewnością znacznie wyższa.

JM