----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Chociaż liczby dotyczące otyłości wśród dzieci w Illinois ustabilizowały się, eksperci ostrzegają, że w dalszym ciągu połowa dzisiejszych 8-latków jest na dobrej drodze do otyłości do 2030 roku.

„Jestem bardzo zaniepokojona” – powiedziała dr Amy Christison, pediatra i specjalista od otyłości. „W końcu dotarliśmy do pokolenia dzieci, które nie będą żyć dłużej niż ich rodzice”.

Christison dodała, że dzieci z nadwagą są znacznie bardziej narażone na choroby wpływające na długość życia, takie jak cukrzyca, choroby serca i nadciśnienie. Pogarszają one również jakość życia danej osoby, to coś, czego żaden rodzic nie chce dla swojego dziecka.

Co powinien zrobić rodzic, jeśli jego 5-latek jest cięższy niż przeciętny?

„Mówię rodzicom, że oboje chcemy, aby dziecko było silne i zdrowe do końca życia. To świetna okazja, ponieważ możemy zmienić przyszłość tego 5-latka, pracując nad zdrowymi nawykami” – powiedziała Christison, dodając, że samo wprowadzenie diety u dziecka nie jest rozwiązaniem problemu.

„To bardzo skomplikowane i nie ma jedynej słusznej odpowiedzi” – powiedziała. „Pracuję z ciężko chorymi dziećmi i nigdy nie używam słowa „dieta”. Mówię im, aby jak najwięcej się bawiły”.

Ruch ma krytyczne znaczenie

„Odkryliśmy, że dzisiaj przeciętne dziecko ma mniejszą masę mięśniową niż przeciętne dziecko dziesięć lat temu, ponieważ siedzi cały czas” – powiedziała.

Więcej czasu na zabawę i mniej siedzącego trybu życia to jej recepta dla wszystkich dzieci – bez względu na to, ile ważą.

Doradzając rodzicom w kwestii kontroli wagi ich dzieci, często zwraca uwagę na dobry sen. Sen ma kluczowe znaczenie dla metabolizmu, poczucia głodu i sytości.

„Dzisiejsze dzieci śpią średnio o godzinę mniej niż dziesięć lat temu” – powiedziała Christison. „A ludzie, którzy nie śpią dobrze, częściej mają ochotę na śmieciowe jedzenie i chcą go więcej”.

Christison rozmawia ze swoimi dziecięcymi pacjentami o tym, jak jedzenie odżywia ich ciała i jak jedzenie owoców i warzyw sprawia, że będą silne i zdrowe. Zachęca dzieci do wyboru owoców lub warzyw przy każdym posiłku.

„Zawsze mówię ludziom, że nie ma złego jedzenia” - powiedziała. „Chodzi o równowagę i to, jak często jemy”.

Zaleca jednak rodzicom ograniczenie soków i słodkich napojów. „To niesamowite, ile dodatkowych kalorii wypijamy w naszych napojach i jak to zwiększa naszą insulinoodporność i ryzyko cukrzycy” – powiedziała.

jm