Pomoc dla mieszkańców powiatu Cook
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nowy program oferuje pomoc gotówkową w wysokości 2.1 miliona dolarów najbardziej potrzebującym mieszkańcom powiatu Cook.

Urzędnicy powiatu uruchomili nowy program pomocy gotówkowej o wartości 2.1 miliona dolarów dla mieszkańców powiatu Cook stojących w obliczu trudności związanych z pandemią koronawirusa. Program, finansowany przez federalną ustawę CARES, zapewnia jednorazową wypłatę gotówkową w wysokości 600 dolarów, aby pomóc mieszkańcom o niskich dochodach w opłaceniu wydatków takich jak czynsz czy jedzenie.

"Bezpośrednie przelewy pieniężne dają dobre rezultaty, udowodniono, że zmniejszają niestabilność gospodarczą" - powiedziała komisarz powiatu Cook, Donna Miller.

Program nie jest dostępny dla mieszkańców Chicago, a kandydaci muszą udowodnić, że doświadczają trudności ekonomicznych z powodu Covid-19 i uzyskiwali niskie dochody przed uderzeniem pandemii w marcu.

"Skoncentrowanie się na przedmieściach było ważne, ponieważ nie mają one tego samego rodzaju infrastruktury organizacji non-profit, jaką widzimy w Chicago. Jest dużo mniej możliwości, a zasoby są trudniejsze do zdobycia" - twierdzi Ebony Scott z Family Independence Initiative, która zarządza programem.

Scott powiedziała, że zapotrzebowanie jest ogromne, ponieważ Illinois wkracza w drugą falę zachorowań na koronawirusa, a pieniądze, które mieszkańcy otrzymali kilka miesięcy temu w ramach federalnych wypłat pakietu stymulacyjnego, już dawno się wyczerpały.

"W nadchodzących miesiącach zimowych Covid-19 będzie powodował wiele problemów w naszej społeczności" - powiedziała szefowa rady powiatu Cook, Toni Preckwinle. "Ludzie wybierający między zakupem artykułów spożywczych a opłaceniem rachunków".

Program ma wspomóc około 3,000 rodzin, czyli tak naprawdę bardzo niewielki ułamek tych, którzy potrzebują pomocy podczas pandemii. Brown powiedział, że do podobnych programów wpłynęło 3-4 razy więcej wniosków, niż są w stanie sfinansować posiadane fundusze.

Program pomocy gotówkowej został uruchomiony w poniedziałek, a wnioski są przyjmowane do 6 listopada.

"Tylko dlatego, że ktoś utrzymuje się z niskich dochodów, nie oznacza, ze nie powinien mieć wyboru i kontroli nad swoją sytuacją - zapewniając bezpośrednie wypłaty gotówkowe w rzeczywistości zapewniasz tym rodzinom dokładnie to, czego potrzebują" - powiedziała Scott.

Precwinkle powiedziała w poniedziałek, iż nadszedł czas, aby przywódcy federalni podjęli działania w sprawie pandemii.

"Ponownie wzywamy naszych partnerów federalnych do działania, ale w obliczu tych trudnych czasów również my, lokalne samorządy, musimy podjąć działania. Musimy zrobić to, co w naszej mocy, z wykorzystaniem posiadanych zasobów" - powiedziała.

Mieszkańcy powiatu Cook mogą składać wnioski poprzez stronę Cook County.

jm