----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

2020 to rok nietypowy. Rok trudny. Rok, który wprowadził w nasze życie dużo zmian. Zmiany te nie ominęły również projektu Szlachetna Paczka USA. Chcąc nadal służyć polskiej społeczności, także w dobie pandemii, zorganizowaliśmy zeszłoroczną, piątą już edycję Paczki, w sposób, który zapewniał bezpieczeństwo rodzinom oraz wolontariuszom, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej integralności i transparentności projektu.  

Nasza działalność i sukces projektu w dużej mierze opierają się na zaufaniu, jakim nas obdarzają osoby, które stają się darczyńcami lub dobroczyńcami Szlachetnej Paczki. Oni wiedzą, że ich pomoc trafia do rodzin, które są w rzeczywiście trudnej sytuacji. Wierzą, że pomoc ta odmienia ich życie. Gwarantem rzetelności naszych działań jest bliskie poznanie rodzin, a głównym założeniem praca wolontaryjna z rodzinami, pozwalająca na poznanie ich historii, sytuacji i potrzeb. W obecnej sytuacji, kiedy wszyscy zmagamy się z zagrożeniami i ograniczeniami spowodowanymi koronawirusem, niemożliwe staje się realne wejście w świat potencjalnych paczkowych rodzin. By nie zawieść zaufania Polonii, a jednocześnie dotrzymać wysokich standardów funkcjonowania projektu, w zeszłorocznej edycji do Paczki przede wszystkim włączone zostały rodziny już pozostające pod opieką fundacji. Rodziny nam znane, rodziny, które na skutek życiowych zawirowań, zrządzeń losu, chorób, niepełnosprawności lub pandemii znalazły się w ciężkiej sytuacji życiowej i finansowej.  

Jedno pozostało niezmienne – chcemy łączyć Polonię we wspólnym dziele pomocy potrzebującym. 21 listopada otworzyliśmy bazę danych z historiami rodzin. Od tego dnia na stronie www.springfoundation.org darczyńcy wybierali rodziny, którym chcieli udzielić pomocy. Ku naszej ogromnej radości, po zaledwie kilku dniach, większość rodzin miało już swojego darczyńcę. Parę dni później w bazie danych nie było już rodzin do wybrania a darczyńcy chętni pomóc dzwonili do nas pytając, czy znajdzie się tam więcej rodzin, czy mogą jeszcze komuś pomóc. To cudowne zjawisko, gdy osób niosących pomoc jest więcej niż potrzebujących. Kiedy tak się zdarza, bieda nie może już istnieć, a dobro mnoży się wciąż.

Dzień cudów

12 grudnia nadszedł wyczekiwany dzień cudów. To grudniowa, ale dla nas jakże ciepła sobota, w którą starannie wybierane i zapakowane przez darczyńców prezenty, trafiają do rodzin w potrzebie. Niestety, ze względu na nietypową sytuację, jest to pierwszy rok w historii Paczki w USA, gdy wolontariusze/opiekunowie rodzin nie uczestniczyli w otwieraniu prezentów. Bardzo brakowało nam tych pięknych emocji, łez wzruszenia, widoków dzieci cieszących się swoimi podarkami. Nie mogliśmy być z rodzinami i dzielić z nimi tych radosnych chwil. 

Niestety, piąta edycja Szlachetnej Paczki jest inna i nie toczy się rytmem wspaniałych, inspirujących emocji i wydarzeń, które zawsze mają miejsce. Nie było rekrutacji i szkolenia nowych wolontariuszy, kiedy to corocznie do paczkowej rodziny trafiają niesamowite osoby z potężną chęcią działania. Nie było wydarzeń medialnych, dzięki którym propagowaliśmy ideę mądrej pomocy. Nie było dorocznego balu charytatywnego, który łączy nas wszystkich we wspólnej zabawie i przyczynia się do tego, że fundacja może działać i pomagać potrzebującym.

Jednak, co najważniejsze, nasza wspaniała Polonia nawet teraz, w tych trudnych czasach, nie zapomniała o najbardziej potrzebujących i z tym samym wielkim zaangażowaniem i sercem jak co rok, i w tej edycji podarowała swój czas i zasoby finansowe, by nieść pomoc tym, którym obecnie jest szczególnie ciężko. Wolontariusze, z których wielu jest z nami od pierwszej edycji projektu, i tym razem wrócili, gdyż wiedzą, że ich praca, nawet gdy bardzo utrudniona przez pandemię, ma sens. Dowodem na to są choćby telefony darczyńców pragnących pomóc nawet gdy już brak rodzin w bazie danych.

30

Niesienie pomocy daje radość

Niesienie pomocy jest uzależniające. Daje poczucie radości i szczęścia, które pozostaje z nami na długo. Wiemy, że rodziny którym pomagamy, są często tak pogrążone ciężarem swego życia, że nie widzą drogi wyjścia. Zdarza się, że już sam prezent od zupełnie obcej osoby i kontakt z wolontariuszem, pomaga im uwierzyć w siebie, wstać z kolan i zmienić swoje życie. Te historie są wzruszające, budujące i na takie rezultaty liczymy, ponieważ bardzo chcemy, by pomoc przynosiła owoce. Ale nie zawsze jest nam dane widzieć tę przemianę; czasem na tą realną zmianę potrzeba więcej czasu. Jednak teraz, po piątej edycji Szlachetnej Paczki wiemy, że żadna pomoc, żaden życzliwy, bezinteresowny gest dobroci, nie jest zmarnowany, a dobro mnoży się i zatacza szersze kręgi.

Liczymy na to, że w szóstej edycji Szlachetnej Paczki będziemy mogli osobiście spotkać się z rodzinami, uczestniczyć w radości otwierania prezentów i móc objąć się wzajemnie, tak w smutku jak i w radości.

Życzymy całej Polonii pięknego, pełnego dobra i nadziei Nowego Roku. Zapraszamy do przyłączenia się do akcji Szlachetna Paczka jako wolontariusz lub darczyńca oraz do wspólnej zabawy na balu charytatywnym na rzecz rozwoju Szlachetnej Paczki w USA.

Dziękujemy za zainteresowanie!
Zarząd The Spring Foundation