Pomysłowe Halloween
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Powiedzenie „potrzeba matką wynalazków” sprawdza się w tym przypadku wyjątkowo dobrze. Halloween, które obchodzone jest 31 października, przyniosło wiele nowych pomysłów, być może niektóre z nich znajdą zastosowanie w przyszłości. Chociaż święto się odbyło, to obchody wyglądały inaczej niż dotychczas ze względu na restrykcje związane z koronawirusem. Zabawa „cukierek albo psikus” była wymagająca, bo zarówno ci którzy dawali, jak i odbiorcy cukierków nie mogli mieć ze sobą kontaktu. Dystans – słowo klucz.

Zwykle przebrane w kolorowe stroje dzieciaki odwiedzają sąsiadów z nadzieją na prezent w postaci cukierków. W przeciwnym wypadku będzie „psikus”. Praktyką, a właściwie wynalazkiem, z którego korzystały rodziny w całych Stanach Zjednoczonych, były zsypy na cukierki. Wykonane z różnych materiałów – sznurków, wiaderek czy rur PCV spełniały swoją rolę:

„Chcieliśmy stworzyć coś, dzięki czemu mogliśmy się dystansować” – mówi 11-letnia Miranda Cassidy, mieszkanka Northbrook. Jej projekt zsypu oparty o plastikową rynnę zyskał popularność w całych Stanach Zjednoczonych: „Słodycze wpadają do lejka i zjeżdżają po zjeżdżalni, a jeżeli utkną, to mamy asa w rękawie w postaci dmuchawy na liście. Działa całkiem dobrze, kilka razy sprawdziliśmy to rozwiązanie” – dodaje Cassidy.

Ankieta przeprowadzona przez naukowców z Uniwersytetu Chicago pokazała, że tylko 12% gospodarstw domowych w USA planowało uczestniczyć w tym roku w obchodach. W rzeczywistości mogło być podobnie, bo duża grupa ludzi zrezygnowała z celebrowania święta w obawie o właśnie zdrowie.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) stwierdziło, że tradycyjne zachowania związane z Halloween mogą zwiększyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Wygląda na to, że w tym roku mieszkańcy USA stosowali się do zaleceń - zarówno dzieci, jak i dorośli unikali kontaktu z osobami trzecimi, zachowywali dystans społeczny i zasłaniali twarze. Czy obchody Halloween mimo wszystko mogły wpłynąć na rozwój epidemii? Naukowcy podkreślają, że na to pytanie będzie można odpowiedzieć najwcześniej za kilkanaście dni.

Tegoroczne Halloween odbyło się w cieniu pandemii i światowego rekordu, niestety niechlubnego. W piątek w Stanach Zjednoczonych potwierdzono niemal 100,000 nowych zachorowań na COVID-19 – to największy na świecie wynik od początku epidemii.

fk