Ponad 1,4 mln. wniosków o wypłatę z Facebooka
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Taka liczba użytkowników tej platformy w stanie Illinois złożyła wnioski o odszkodowanie ramach ugody opiewającej na $650 mln. Wypłaty wahać się będą od 200 do 400 dolarów.

We wspomnianym pozwie - jednym z ponad 400 wniesionych przeciwko dużym i małym firmom technologicznym w ciągu ostatnich pięciu lat przez jedną z kancelarii prawnych - zarzuca się Facebookowi złamanie obowiązujących w Illinois przepisów dotyczących prywatności biometrycznej. Konkretnie chodzi o funkcję Tag, w której klasyfikuje się zdjęcia na podstawie twarzy.

Aby się zakwalifikować, wnioskodawcy musieli mieszkać w Illinois przez co najmniej sześć miesięcy i być użytkownikami Facebooka po 7 czerwca 2011 r.

W tej chwili nie jest jeszcze jasne, kiedy w ramach umowy zostaną dokonane wypłaty.

Illinois chroni prywatność

Zwolennicy ochrony prywatności chwalą prawo stanu Illinois jako jedno z najlepszych w kraju pod tym względem. Stan skutecznie zabezpiecza dane osobowe, mimo wysiłków branży technologicznej, starającej się je zmienić.

Prawnicy przewidują, że ugoda z Facebookiem wywoła nową rundę procesów sądowych i sprawi, że już wniesione będą miały wyższe szanse na pozytywne rozpatrzenie.

rj