Ponad 212 tysięcy fałszywych wniosków o zasiłki
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Firma Micro Tech Systems, która zatrudnia zaledwie garstkę pracowników, nie zwolniła nikogo od początku pandemii koronawirusa.

Mark Goldman, właściciel firmy zajmującej się naprawą komputerów z siedzibą w Northbrook, był zaskoczony, gdy otrzymał stanowe powiadomienie, z którego wynikało, że jeden z jego pracowników został zwolniony i wystąpił o zasiłek dla bezrobotnych.

Jeszcze bardziej zdziwił go fakt, że sam okazał się tym zwolnionym pracownikiem.

Goldman szybko zdał sobie sprawę, że padł ofiarą oszustwa związanego z zasiłkami dla bezrobotnych, w którym oszust próbował otrzymać świadczenia na podstawie jego danych osobowych.

„Najwyraźniej sam się zwolniłem i nawet o tym nie wiedziałem” - powiedział 40-letni Goldman.

To samo przydarzyło się 63-letniemu Brianowi Dolanowi, prezesowi Ambulance Transportation, które obsługuje ATI Ambulance, Trace Ambulance i Vandenberg Ambulance w Chicago.

Otrzymał on pismo od stanowej agencji ds. bezrobocia z informacją, że złożono wniosek w jego imieniu, ale on sam tego nie zrobił. Ktoś wydawał się wykorzystywać jego informacje do nielegalnego uzyskiwania świadczeń.

„Czy mają mój numer ubezpieczenia społecznego? Nie wiem. Ale w jaki sposób uzyskali informacje o moim wynagrodzeniu? - powiedział Dolan.

Rośnie liczba fałszywych roszczeń o zasiłki dla bezrobotnych w czasie, gdy rekordowa liczba mieszkańców Illinois występuje o świadczenia podczas pandemii COVID-19, co powoduje, że ofiary takie jak Goldman i Dolan martwią się, że ich dane osobowe zostały ujawnione.

Ponad 212 tysięcy fałszywych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych zostało złożonych w Illinois od 1 marca – wynika z informacji Department of Employmente Security. Spośród tego 169,506 zostało złożonych w ramach federalnego pakietu pomocy w związku z pandemią koronawirusa. Pozostałe 42,496 wniosków zostało złożonych w ramach systemu regularnych świadczeń stanowych.

W przypadkach, w których dochodzi do kradzieży tożsamości, niektóre ofiary odkrywają oszustwo, gdy otrzymają powiadomienie ze stanowej agencji ds. bezrobocia, w którym zostało złożone roszczenie w ich imieniu lub ich pracodawca otrzyma list. Osoby, które otrzymały te listy, ale nie złożyły wniosku o bezrobocie, powinny natychmiast zadzwonić do agencji pod numer 800-814-0513, aby oznaczyć sprawę jako oszustwo.

Listy obejmują karty debetowe, które stan wysyła po złożeniu wniosku o świadczenia. Na kartach nie są początkowo dostępne fundusze, ale stan wysyła je na wypadek, gdyby wnioskodawcy chcieli, aby ich świadczenia zostały przelane na kartę, a nie wpłacone na konto bankowe - powiedziała Rebecca Cisco, rzeczniczka Departamentu Bezpieczeństwa Zatrudnienia w Illinois.

Oszuści mogą uzyskać fundusze, występując o wysyłanie świadczeń na własne konta, a nie na karty debetowe wysłane do domu ofiary.

Władze stanu były w stanie wyłapać większość, ale nie wszystkie z tych bezpodstawnych roszczeń, zanim oszuści mogli otrzymać świadczenia, powiedział Cisco.

Kristin Richards, pełniąca obowiązki dyrektora agencji, powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej, że agencja pracuje nad oszacowaniem kwoty oszukańczych roszczeń, które zostały wypłacone. Według agencji Illinois wypłaciło ponad 17.7 miliardów dolarów zasiłku dla bezrobotnych ponad 1.3 miliona osób od 1 marca do końca października.

Osoby, które padły ofiarami oszustwa, nie są odpowiedzialne za zasiłki dla bezrobotnych wypłacane w ich imieniu.

Prokurator generalny Illinois, Kwame Raoul, poinformował, że do jego biura wpłynęło ponad 4,000 roszczeń w sprawie oszustw związanych z zasiłkami dla bezrobotnych.

Każdy może być celem ataku. Sam otrzymałem fałszywą kartę debetową” – powiedział.

Eksperci twierdzą, że oszuści zazwyczaj składają roszczenia, wykorzystując dane osobowe, które wyciekły z wcześniejszych naruszeń danych, takich jak sprawa Equifax w 2017 r., kiedy ujawnione zostały numery ubezpieczenia społecznego, daty urodzenia i adresy domowe nawet 143 milionów Amerykanów.

Stanowy system rozpatrywania wniosków o zasiłki dla bezrobotnych został zalany bezprecedensową liczbą podań w momencie, gdy agencja wdrożyła federalny program pomocy dla bezrobotnych na wypadek pandemii dla osób samozatrudnionych. Program federalny był podatny na ataki, ponieważ typowe zabezpieczenia stosowane przez agencję w celu wyeliminowania fałszywych roszczeń, takie jak wysyłanie listów do pracodawców, nie były możliwe w przypadku osób samozatrudnionych.

Nagła potrzeba, by przekazać fundusze milionom bezrobotnych Amerykanów dało oszustom doskonałą okazję do działania – twierdzi Nik Theodore, profesor i badacz rynku pracy na University of Illinois w Chicago, który studiował system zasiłków dla bezrobotnych w Illinois.

Ofiary powinny rozważyć zamrożenie raportów kredytowych w trzech głównych agencjach kredytowych w celu ochrony swojej tożsamości – powiedział Theodore.

Stan odradza ofiarom aktywowanie otrzymanych kart debetowych i zaleca sprawdzenie raportu kredytowego pod kątem podejrzanej aktywności.

jm