Ponad 4 tysiące nowych przypadków koronawirusa
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W czwartek urzędnicy ds. zdrowia publicznego zgłosili najwyższą liczbę nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w ciągu jednego dnia od początku pandemii i największą dzienną liczbę zgonów od końca czerwca.

4,015 nowych przypadków potwierdzonych w czwartek przekroczyło poprzedni rekord 4,014 przypadków z 12 maja. 4 września urzędnicy zgłosili 5,368 przypadków, ale było to spowodowane zaległościami w przetwarzaniu wyników testów.

53 zgony to najwięcej ofiar śmiertelnych od 24 czerwca, kiedy zmarły 64 osoby. Kiedy pandemia koronawirusa osiągnęła swój szczyt w okresie od początku do połowy maja, Illinois odnotowywało średnio ponad 100 zgonów dziennie, ale średnie liczby spadły poniżej 20 w okresie od połowy lipca do połowy sierpnia.

Rośnie również siedmiodniowa średnia nowych przypadków. W czwartek wynosiła ona 2,989 w porównaniu do 2,180 tydzień wcześniej. Przed tym tygodniem najwyższa średnia wynosiła 2,565 przypadków dziennych i miało to miejsce 4 maja.

Od początku wybuchu pandemii w Illinois zgłoszono 331,620 przypadków Covid-19. Liczba ofiar śmiertelnych w całym stanie wynosi już 9,127.

Liczby rosną nie tylko u nas

Illinois nie jest jedynym stanem, gdzie odnotowuje się gwałtowny wzrost nowych zachorowań, podobnie dzieje się w innych stanach Środkowego Zachodu. Wiele krajów europejskich również doświadcza rekordowej liczby nowych przypadków.

Gubernator J.B. Pritzker ostrzegał w środę, iż dane wskazują na to, że wysiłki podejmowane w naszym stanie w celu powstrzymania wirusa zmierzają w "niepokojącym kierunku". Dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Illinois, doktor Ngozi Ezike, zachęciła opinię publiczną do ponownego przemyślenia swoich planów związanych z nadchodzącymi świętami, aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Czwartkowe dane wskazują, że każdy z 11 regionów, na które podzielono Illinois w ramach rządowego planu ponownego otwarcia, odnotował gwałtowny wzrost wskaźnika pozytywności od ostatniego tygodnia. Największy wzrost odnotowano w powiatach DuPage i Kane, w których łączna siedmiodniowa średnia wzrosła o 2 punkty procentowe, z 4.9% w okresie do 5 października do 7% w okresie kończącym się w poniedziałek. W wielu regionach odnotowano także wzrost liczby hospitalizacji.

W środę wieczorem w całym stanie 1,932 osoby były hospitalizowane z powodu Covid-19 - w porównaniu do 1,755 tydzień wcześniej, co oznacza wzrost o 10%. Liczba pacjentów z koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii i korzystających z pomocy respiratorów nieznacznie spadła w porównaniu z poprzednim tygodniem, Według stanu na środę, 388 pacjentów znajdowało się na oddziałach intensywnej terapii, w porównaniu do 392 tydzień wcześniej, a 147 korzystało z respiratorów - w porównaniu do 163 tydzień wcześniej.

JM