----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Liczba nowych przypadków zachorowań na koronawirusa przekroczyła w stanie Illinois 5,000. To pierwszy tak wysoki wynik od ponad 2 miesięcy. Najwyższy czas się zaszczepić – mówią stanowi urzędnicy z Departamentu Zdrowia Publicznego.

Najnowsze dane pochodzą ze środy – w Illinois potwierdzono 5,044 nowych chorych, a w wyniku zakażenia zmarło 20 osób. Oprócz wysokiego poziomu zachorowań na terenie stanu, większa liczba nowych przypadków podniosła tzw. średni siedmiodniowy wskaźnik pozytywności do 2,5%. To poziom, który pokazuje, że wirus rozprzestrzenia się w Illinois najszybciej od końca września, kiedy to stan wychodził z fali wariantu Delta. We wtorek wieczorem w Illinois prawie 1,500 szpitalnych łóżek było zajętych przez pacjentów z koronawirusem – najwięcej w ciągu ostatniego miesiąca. Dzieci w wieku 5-11 lat stanowią jedną z największych grup nowych chorych - średnio 474 nowe przypadki dziennie.

Chicago

Średnia dzienna liczba zachorowań w Chicago wzrosła o 24% w stosunku do zeszłego tygodnia – co według urzędników ma dobitnie pokazywać pogarszającą się sytuację pandemiczną. Każdego dnia pozytywny wynik testu na Covid-19 odbiera ponad 400 mieszkańców Wietrznego Miasta. To właśnie ten pułap kategoryzuje Chicago w grupie "wysokiego ryzyka" ustalonego przez Chicagowski Departament Zdrowia Publicznego. Każdego dnia w samym mieście wykonywanych jest ponad 20 tysięcy testów.

Komisarz ds. zdrowia publicznego w Chicago, dr Allison Arwady, powiedziała, że eksperci od dawna przewidywali sezonowy wzrost zachorowań w okresie jesienno-zimowym, ponieważ wirus łatwiej rozprzestrzenia się w pomieszczeniach zamkniętych z powodu słabej wentylacji. Dochodzi do tego zła pogoda i niskie temperatury za oknem.

Arwady: Co robić? Szczepić się!

"Dla mnie jest to szczególnie wyraźna wskazówka, że teraz jest czas, aby się zaszczepić, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, i upewnić się, że twoje dzieci są zaszczepione” – powiedziała Arwady podczas konferencji prasowej. „Jeśli możemy zaszczepić teraz wielu studentów, jeśli możemy zaszczepić wielu dorosłych i wzmocnić ich przed okresem świątecznym, teraz jest na to czas” – dodała.

Do poziomu zeszłorocznego jeszcze daleko

Dane opublikowane przez władze stanowe są alarmujące, ale liczba nowych przypadków jest daleka od tej, która odnotowywana była w tym samym okresie ubiegłego roku. Wówczas każdego dnia pozytywnie diagnozowanych było ponad 10,000 osób na terenie stanu, a wskaźnik pozytywnych wyników badań wynosił ponad 13% - ten okres był uważany za jeden z najgorszych dla Illinois w trakcie całej pandemii koronawirusa.

Współczynnik szczepień w Chicago i Illinois

Według danych ze środy w pełni zaszczepionych jest niemal 60% mieszkańców stanu. W Chicago w pełni zaszczepionych jest taki sam procent mieszkańców, z kolei jedną dawkę przyjęło nieco ponad 65% miejskiej populacji. Chicagowskie szkoły publiczne odwołały zajęcia w piątek, by promować "Dzień Świadomości Szczepień", zachęcając rodziny do zaszczepienia swoich pociech przeciwko Covid-19.

fk