----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Niedawny raport przygotowany przez Illinois Department of Employment Security ujawnił, że stan stracił co najmniej 14.8 miliona dolarów z powodu oszustw w czasie pandemii. Eksperci ostrzegają jednak, że pełna suma może osiągnąć nawet miliard dolarów.

Rzeczniczka IDES poinformowała, że raport uwzględnia tylko wnioski o bezrobocie, które, jak się uważa, były pobierane przez mieszkańców, którzy faktycznie pracowali w tym czasie. Teraz eksperci, przyglądając się fali kradzieży tożsamości w stanie szacują, że całkowite straty poniesione w wyniku oszustw, mogą kosztować podatników ponad 1 miliard dolarów.

Koszty oszustw szacowane na 14.8 miliona zostały po raz pierwszy zgłoszone do Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych w lipcu, po miesiącach odmów ze strony IDES udostępnienia opinii publicznej tych danych i szacunków. Uważa się, iż dotyczą one jedynie osób, które pobierały świadczenia w czasie, kiedy rzeczywiście pracowały – poinformowała rzeczniczka IDES.

„Nie obejmuje to oszustw związanych z kradzieżą tożsamości. IDES jest jednym z wielu stanów, które wciąż określają szacunkowe liczby, które można przypisać tym rodzajom przestępstw” – powiedziała.

Pominięcie na wykresie oszustw związanych z kradzieżą tożsamości wzbudziło większe zaniepokojenie po tym, jak IDES wydało w połowie czerwca ostrzeżenie dla mieszkańców dotyczące wzrostu liczby tego rodzaju przestępstw. Stało się to po tym, jak agencja zatrudnienia poinformowała o zablokowaniu prawie 450 milionów „prób dostępu do systemu świadczeń departamentu” w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Oszuści albo próbowali złożyć fałszywe roszczenia albo przekierować płatności na alternatywne konta.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa uważają, że udane próby włamania się do stanowych baz danych zawierających dane osobowe mieszkańców ułatwiły działania osobom próbującym teraz oszukać system. Nowy system IDES ujawnił numery ubezpieczenia społecznego i inne dane osobowe 32,483 samozatrudnionych osób oraz pracowników związanych z branżą rozrywkową, gdy pandemia zmusiła ich do składania wniosków o zasiłki. Naruszeni danych zostało wykryte 15 maja 2020 roku.

IDES twierdzi, iż wykryło ponad 1.7 miliona fałszywych wniosków, które zostały złożone przy użyciu skradzionych danych. Haywood Talcove, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, powiedział stanowym prawodawcom, że można powstrzymać falę fałszywych roszczeń kosztem około 1 miliona dolarów rocznie, stosując te same systemy bezpieczeństwa, które sektor prywatny wykorzystuje od lat. Zasugerował, aby władze stanu szukały konkurencyjnych ofert od wykwalifikowanych firm.

Talcove ostrzegł, że złodzieje, którzy dorobili się fortuny na oszukiwaniu stanu, nie poprzestaną na zasiłkach dotyczących bezrobocia. Podejrzewa, że podczas pandemii złodzieje przekierowali ponad miliard dolarów świadczeń dla bezrobotnych mieszkańców Illinois.

Adam Ford, dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji w Departamencie Innowacji i Technologii stanu Illinois, potwierdził podejrzenia Talcove dotyczące skali oszustw i kradzieży. Powiedział, że stan każdego miesiąca odnotowuje miliardy prób ataków na system. Ford obawia się, że hakerzy, którzy potrafią ominąć stanowe środki bezpieczeństwa, mogą wykraść dane osobowe, a nawet sparaliżować działanie agencji pracy.

Każdy, kto stał się celem oszustwa związanego z kradzieżą tożsamości z tytułu ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, może odwiedzić stronę internetową oszustw IDES, aby uzyskać informacje o tym, jak zgłosić roszczenie.

jm