----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Na rok przed wyborami do Kongresu poparcie dla prezydenta Bidena spadło do najniższego poziomu 38 procent – wynika z najnowszego sondażu "USA Today" i Suffolk University. Prawie dwie trzecie Amerykanów, bo aż 64 proc. nie chce, by Biden ubiegał się o reelekcję w 2024 roku.

Sondaż został przeprowadzony w ubiegłym tygodniu, tuż przed przyjęciem przez demokratów ustawy infrastrukturalnej i pakietu wydatków socjalnych. Wykazał, że poparcie dla Bidena spadło znacznie wśród niezależnych wyborców, którzy rok temu zapewnili mu zwycięstwo z Donaldem Trumpem.

Prawie połowa ankietowanych (46 proc.) twierdzi, że Biden spisał się gorzej niż się spodziewali. Wśród niezadowolonych z prezydentury Bidena jest 16 proc. tych, którzy na niego głosowali. Prawie dwie trzecie Amerykanów (64 proc.) twierdzi, że nie chce, by Biden ubiegał się o drugą kadencję w 2024 roku. Wśród nich 28 proc. to zadeklarowani demokraci.

Z tego samego badania wynika, że wiceprezydent Kamala Harris cieszy się jeszcze mniejszą popularnością - popiera ją tylko 28 proc. badanych. Z kolei 51 proc. ankietowanych nie aprobuje jej działań, a jedna na pięć osób jest niezdecydowana.

Spadek poparcia dla Bidena może oznaczać kłopoty dla demokratów w wyborach do Kongresu w 2022 roku, w których partia będąca u władzy tradycyjnie stoi na straconej pozycji. Tymczasem demokraci mają minimalną przewagę nad republikanami w obu izbach Kongresu.

Średnie poparcie 

Należy jednak pamiętać, że sondażowa średnia poparcia dla prezydenta Bidena wynosi obecnie 42.8 proc. Dla porównania z badania Reuters/Ipsos przeprowadzonego w dniach 3-4 listopada wynika, że 48 proc. dorosłych Amerykanów popiera działania Bidena, 47 proc. nie popiera, a pozostali nie są pewni. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1,005 dorosłych osób, w tym 394 demokratów i 413 republikanów. Dopuszczalny błąd statystyczny badania wynosi 4 punkty procentowe. Amerykanie w większości popierają również ustawę infrastrukturalną, którą Biden ma podpisać, ale są podzieleni w kwestii droższej i dalej idącej ustawy "Build Back Better", nad którą debatuje Kongres. Tylko 1 na 4 twierdzi, że przepisy tej ustawy pomogłyby im i ich rodzinom.

Oto jak prezentują się inne sondaże:

20

źródło: realclearpolitics.com

Z kolei z najnowszego sondażu CNN przeprowadzonego przez SSRS wynika, iż 58% Amerykanów uważa, że prezydent nie poświęca wystarczającej uwagi najważniejszym problemom, z jakimi boryka się kraj, a większość niestety nie aprobuje sposobu, w jaki sprawuje on swoją funkcję. 

Ponad jedna trzecia Amerykanów (36%) uważa problemy gospodarcze za największy problem. Generalnie działania Bidena popiera 48% pytanych, jednak odsetek osób, które zdecydowanie popierają działania prezydenta spadł do zaledwie 15%, z 34% w kwietniu. Liczba ta nigdy nie spadła poniżej 20% podczas prezydentury Baracka Obamy lub Donalda Trumpa - informuje CNN. 

al