21 grudnia 2020

Udostępnij znajomym:

A w nim między innymi $600 na osobę, wydłużone i podwyższone zasiłki dla bezrobotnych, kredyty dla pracodawców oferujących chorobowe, wydłużone moratorium na eksmisje oraz fundusze na program szczepień.

W niedzielę po południu udało się ustawodawcom reprezentującym obydwie partie osiągnąć porozumienie dotyczące drugiego pakietu pomocowego. W ramach umowy przeznaczono 900 miliardów dolarów na pomoc w ramach walki ze skutkami pandemii Covid-19, co obejmuje kolejną rundę czeków, czy wzmocnienie programu zasiłków dla bezrobotnych.

Po miesiącach impasu w negocjacjach udało się prawodawcom dojść do porozumienia, które dla wielu Amerykanów pojawiło się w ostatnim momencie: dzień po Bożym Narodzeniu 12 milionów ludzi miało stracić zasiłki dla bezrobotnych.

Aby ustawa stała się prawem, zarówno Izba Reprezentantów, jak i Senat muszą przyjąć ją w głosowaniu, a następnie podpisać ją musi prezydent. Oczekuje się, że obie izby Kongresu będą debatować i głosować nad pakietem w poniedziałek.

Czy dostanę kolejny czek?

Jeśli otrzymałeś poprzedni, prawdopodobnie tak. Sposób ich przyznawania będzie funkcjonował podobnie. Będzie to jednak tym razem $600 na osobę i dziecko, czyli połowa sumy przyznanej wiosną. Obejmuje to również $1,200 dla par zarabiających do $150,000 rocznie.

Według The Washington Post wysokość pomocy będzie stopniowo zmniejszana w przypadku osób zarabiających ponad $75,000 w 2019 r., podobnie jak miało to miejsce w poprzednim programie stymulacyjnym.

Kiedy można się spodziewać czeków?

Zakładając, że dziś - w poniedziałek - ustawa zostanie przegłosowana i podpisana, wysyłanie płatności rozpocznie się w przyszłym tygodniu - poinformował sekretarz skarbu Steven Mnuchin.

Co z zasiłkami dla bezrobotnych?

Ustawa wydłuża wszystkie programy stworzone w ramach walki ze skutkami pandemii, które mają wygasnąć pod koniec grudnia. Nie jest jednak jasne, na jak długo. Według Washington Post świadczenia te prawdopodobnie zostaną przedłużone o 11 tygodni i nie będą działać z datą wsteczną.

26 grudnia miały zakończyć się dwa programy pomocy dla bezrobotnych: zapewniający wsparcie samozatrudnionym, pracownikom tymczasowym i tzw. gig workers; oraz wydłużający świadczenia o dodatkowe 13 tygodni poza typowe 26 tygodni zasiłku. Gdyby nie podpisano kolejnej ustawy, wsparcie straciłoby z dnia na dzień 12 milionów osób.

Czy świadczenia dla bezrobotnych będą wyższe?

Tak. $300 tygodniowo na okres do 11 tygodni, czyli do połowy marca. To mniej niż wcześniejsze 600 dolarów dodatkowego, tygodniowego wsparcia, uchwalone na wiosnę.

Ustawa zapewnia również dodatkowe, federalne świadczenie w wysokości $100 tygodniowo osobom, które zarabiały co najmniej $5,000 rocznie w ramach samozatrudnienia, ale są pozbawione prawa do otrzymywania wyższego zasiłku z tytułu pomocy w ramach pakietów pandemicznych.

Co z urlopem chorobowym?

Umowa miałaby zapewnić ulgę podatkową dla pracodawców oferujących płatne zwolnienia chorobowe, w ramach uchwalonej w marcu ustawy o nazwie "Families First Coronavirus Response Act".

Program "Families First" wymagał od wielu pracodawców zapewnienia pełnego wynagrodzenia za dwa tygodnie zwolnienia lekarskiego związanego z COVID-19 i do 12 tygodni urlopu rodzinnego i medycznego na opiekę nad członkami rodziny za dwie trzecie wynagrodzenia.

Około 87 milionów pracowników może stracić dostęp do urlopu w nagłych wypadkach już pod koniec tego miesiąca. Ograniczyłoby to możliwość pozostania w domu w celu poddania się kwarantannie po ekspozycji na COVID-19 lub opieki nad dzieckiem, którego szkoła lub przedszkole pozostaje zamknięte.

Niestety, nie jest jasne, czy nowy program nadal będzie wymagał od firm oferowania płatnych zwolnień chorobowych pracownikom z Covid-19, lub tym, którzy opiekują się dziećmi i innymi członkami rodziny.

Moratorium na eksmisje wydłużone

Zaoferowano 25 miliardów dolarów pomocy na ten cel. Właściciele wynajmowanych mieszkań nie będą mogli eksmitować osób, które nie płacą za wynajem, w zamian otrzymując pomoc federalną. Według New York Times moratorium wydłużono do 31 stycznia.

Według Aspen Institute, utrata pomocy dla bezrobotnych i innych środków stymulacyjnych mogłaby narazić od 30 do 40 milionów ludzi na ryzyko eksmisji w najbliższym czasie.

Co z kredytami studenckimi?

Na ten temat na razie niewiele wiadomo. Chociaż legislatorzy wielokrotnie nawoływali do kontynuowania programu wprowadzającego przerwę w spłatach pożyczek studenckich. Jednak nie jest jasne, czy znajdzie się to w ostatecznej wersji ustawy. Dowiemy się o tym po głosowaniu. Przypomnijmy, że na początku grudnia prezydent wstrzymał spłaty federalnych pożyczek studenckich na kolejny miesiąc, do 31 stycznia.

rj

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor