Potrójny rachunek za gaz
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Zachęcona obietnicą o połowę niższych rachunków za gaz, kobieta ze Skokie płaci teraz trzy razy wyższe sumy po podpisaniu umowy z zewnętrzną firmą. Wiele innych osób w okolicy ma ten sam problem. Biuro Better Business twierdzi, że od stycznia otrzymało 625 podobnych skarg.

Tamekia Hampton zawsze stara się upewnić, że jej rodzina ma wszystko, czego potrzebuje. „Z uwagi na dwójkę naszych dzieci, chcieliśmy mieć pewność, że w domu będzie zawsze ciepło” – powiedziała. Kiedy więc przedstawiciel zewnętrznej firmy energetycznej zapukał do jej drzwi, obiecując obniżenie rachunku, który do tej pory otrzymywała z Nicor Gas, Hampton postanowiła skorzystać z tej oferty.

Kobieta twierdzi, iż firma obiecała jej niskie comiesięczne rachunki, naliczane na podstawie stałej stawki, która zawsze miała być niższa niż oferowana dotychczas przez jej dostawcę usług gazowych. Ale kilka miesięcy później, kiedy Hampton w końcu sprawdziła swoje konto, okazało się, że zewnętrzna firma naliczała jej podwójną opłatę, a czasem nawet trzykrotnie wyższą od kwoty pierwotnego rachunku za gaz.

W październiku ubiegłego roku zapłaciła 104 dolary, kiedy Nicor pobierał tylko $38.

„Chodzą od drzwi do drzwi gwarantując, że mogą zaoszczędzić pieniądze” – mówi Steve Bernas z Better Business Bureau.

Bernas twierdzi, że mniejsze koncerny energetyczne starają się przekonać klientów, że mogą obniżyć im koszty energii. A w momencie, gdy robi się coraz zimniej, wiele osób może dać się skusić, bez samodzielnego sprawdzenia, jak rzeczywiście wygląda sytuacja.

„Podają ci te wszystkie informacje, a kiedy czytasz w końcu to, co otrzymałeś, okazuje się, że ta obniżona stawka obowiązuje tylko przez pierwsze trzy miesiące, a następnie przez trzy kolejne będzie normalna lub dwa razy wyższa od tej, którą płaciłeś wcześniej” – powiedział.

„Byłam bardzo zdenerwowana. Wiem, że powinnam być mądrzejsza” – powiedziała Hampton. To lekcja dla zapracowanej mamy, która miała nadzieję, że uda jej się zaoszczędzić trochę pieniędzy. „Straciłam czujność, ale teraz wiem, że nigdy więcej tego nie zrobię” – zapewniła.

Hampton twierdzi, że firma zewnętrzna ostatecznie zgodziła się rozwiązać umowę i teraz jej rachunki pochodzą bezpośrednio od Nicor Gas.

Better Business Bureau informuje, że istnieją mniejsze firmy energetyczne, działające uczciwie, ale bez względu na to, z kim prowadzimy interesy, należy najpierw zorientować się w sytuacji i przeczytać dokładnie całą umowę przed jej podpisaniem.

Nicor Gas opublikowało w związku z tą sprawą następujące oświadczenie: „Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić wyjątkową jakość obsługi klienta i przede wszystkim odpowiadać przed naszymi klientami. Zaczyna się to od słuchania naszych klientów i uczenia się od nich, aby w pełni zrozumieć, jak najlepiej zaspokoić ich potrzeby, a następnie zapewnić narzędzia, usługi i rozwiązania, które zapewniają najwyższe wartości.

Jedną z tych opcji Customer Select, dobrowolny bezpłatny program oferowany przez Nicor Gas, który pozwala klientom wybrać dostawcę gazu ziemnego. W zależności od dostawcy, niektóre oferty zawierają umowy blokujące ceny gazu ziemnego na określony czas, a inne konkurują z miesięczną opłatą za dostawy gazu Nicor Gas.

Ponieważ gaz ziemny jest towarem, jego cena zmienia się codziennie w zależności od wpływu pogody, podaży i popytu. Koszt gazu ziemnego stanowi obecnie około 50-60 procent rocznego rachunku za gaz, reszta to opłaty za dostawę i podatki. Koszt naturalnego gazu Nicor Gas zmienia się każdego miesiąca, a wszyscy klienci obciążeni są tą samą ceną za jednostkę. Nicor Gas co miesiąc wnosi opłatę za dostawy gazu do Illinois Commerce Commission (ICC), które reguluje wszystkie media w Illinois.

Zewnętrzni dostawcy gazu ziemnego są certyfikowany przez ICC i muszą spełniać określone standardy biznesowe i kredytowe. Obejmuje to kodeks postępowania związany z praktykami telemarketingowymi, rozpatrywaniem skarg klientów, utrzymywaniem odpowiednich dostaw gazu i przepustowości rurociągów oraz przestrzeganiem praw dotyczących wierzytelności w reklamie. Ceny pobierane przez uczestniczących dostawców, a także warunki ich umów, nie są regulowane przez ICC. Z tego powodu dostawcy mogą tworzyć różnorodne oferty cenowe.

Obecnie około 12 procent indywidualnych klientów Nicor Gaz jest zarejestrowanych w Customer Select.

Ponieważ zapotrzebowanie na energię stale rośnie, nasi klienci zasługują na gaz ziemny i energię elektryczną, na których mogą polega, za cenę, na jaką mogą sobie pozwolić. Właśnie dlatego Nicor Gas zapewnia wydajne i skuteczne rozwiązania energetyczne, które zasilą przyszłość naszych społeczności. Jak zapewne wiadomo, rejestracja priorytetowa do LIHEAP rozpoczęła się w tym tygodniu, a dla klientów NIcos Gas dostępnych jest jeszcze kilka programów pomocy energetycznej, w tym plan budżetowy”.

Citizens Utility Board także wydało oświadczenie: „Co tydzień otrzymujemy wiele skarg dotyczących alternatywnych dostawców gazu ziemnego – w ciągu ostatniego roku średnio mniej więcej co drugi dzień otrzymywaliśmy skargę. Zastrzeżenia dotyczące alternatywnych dostawców energii elektrycznej i gazu należą do naszych najczęściej otrzymywanych skarg.

Ostrzegamy wszystkich konsumentów, że jest to rynek, w którym klienci powinni zachować ostrożność. Widzieliśmy tak wiele smutnych historii o rodzinach i seniorach o stałych dochodach, oszukanych przez alternatywnych dostawców – ludzi płacących podwójnie, trzykrotnie a nawet więcej – to powoduje naszą złość i gniew. Uczulamy wszystkich na to, że na tym rynku uregulowane dostawy użyteczności są najlepszym wyborem. Ostrzegamy, że prawdopodobnie stracisz pieniądze u alternatywnego dostawcy”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: