----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

27 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Po wybuchu pandemii w 2020 r. miliony pracowników zaczęły pracować zdalnie. Obecnie coraz więcej z nich wraca do biura. Niestety witają ich znaczne podwyżki cen.

Jedzenie. Dojazdy do pracy. Opieka na dziećmi. Rosnące ceny benzyny i gwałtownie rosnąca inflacja sprawiły, że powrót do pracy stał się o wiele droższy. A to odbija się na dochodach pracowników, zwłaszcza, jeśli nie nadążają za tym podwyżki ich wynagrodzeń.

Jedzenie w biurze

Wspólne wypady na kawę i długie lunche z kolegami to jeden z atutów powrotu do biura. Niestety w dzisiejszych czasach wszystko wiąże się z większymi wydatkami

Wskaźnik cen jedzenia poza domem wzrósł o 7.2% w ciągu ostatniego roku - podał Departament Pracy na początku tego miesiąca. Z kolei ceny żywności wzrosły o 9.4% w kwietniu w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku - to największy skok od kwietnia 1981 roku -informuje CNN Business powołując się na Biuro Statystyki Pracy (Bureau of Labor Statistics). Ceny w sklepach spożywczych wzrosły o 10.8% w przeciągu ostatniego roku, licząc od kwietnia 2021.

Pracownicy biurowi odczuwają więc podwyżki niemal wszystkiego, od porannej kawy po sałatkę na lunch. Starbucks podniósł ceny na początku tego roku i w październiku 2021 r., ale to nie koniec - gigant zapowiedział, że mogą one nadal rosnąć.

Bary sałatkowe Sweetgreen podniosły ceny o 10% od początku 2021 r. "Lunchflacja jest w 100% prawdziwa, wszystko jest droższe" - powiedziała Kelly Yau McClay, która mieszka w Potomac, w stanie Maryland. "Wcześniej można było zjeść lunch za 7-12 dolarów, a teraz nie ma możliwości, by dostać przyzwoity lunch za mniej niż 15 dolarów".

Yau McClay, która pracuje w firmie zajmującej się nieruchomościami, szacuje, że dziennie wydaje około 30-35 dolarów na lunch, kawę, przekąski oraz parking.

Dojazd do biura

Powrót do biura oznacza także duże koszty związane z dojazdem do miejsca pracy, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę ostanie rekordowe ceny paliwa

Mike Tobin z Orlando na Florydzie, w sierpniu 2020 r. przesiadł się do minivana. Wtedy tankowanie kosztowała go około 40 dolarów, teraz jest to 75 dolarów za bak. "Najwięcej jeżdżę do biura (...), wszystko inne jest blisko naszego miejsca zamieszkania" - powiedział Tobin.

Niektórzy otwarcie przyznają, że poza dojazdami do pracy starając się niepotrzebnie nie wsiadać do auta. „Płacę bardzo dużo za benzynę" – mówi jedna z mieszkanek Buffalo w stanie Nowy Jork, „Jeśli mogę coś załatwić w drodze do pracy lub w czasie przerwy na lunch, staram się to zrobić i nie wychodzić z domu przez kolejne trzy dni, kiedy pracuję zdalnie”.

Koszt ubrań do biura

Zrzucenie wygodnych dresów i ponowne ubranie się w sposób odpowiedni do biura również jest kosztowne. Ceny odzieży wzrosły w kwietniu o 5.4% w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Do tego dochodzą koszty kosmetyków, fryzjera czy też manicure.

Opieka nad dziećmi

Koszty opieki nad dziećmi są zazwyczaj jednym z największych wydatków obciążających budżety pracujących rodziców. Niestety rosną nieubłaganie.

Według organizacji Child Care Aware of America, w 2020 roku średni roczny koszt opieki nad dzieckiem wyniósł 10,174 dolarów.

Koszt miesięcznej opieki nad dzieckiem może wynieść nawet ponad 2 tysiące dolarów. We wrześniu 2020 roku Yau McClay zapisała swoją trzyletnią córkę do przedszkola na pełen etat, koszt to 2,150 dolarów miesięcznie.

"Za każdym razem, gdy ją przenoszono do starszej grupy wiekowej, ogłaszano: 'Przykro nam, ale mamy kolejną podwyżkę cen'" - mówi Yau McClay. "Od kiedy zaczęła tam uczęszczać, cena wzrosła o prawie 200 dolarów".

al

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----