Pożegnanie śp. Cecylii Rożnowskiej
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

16 stycznia w południe w kościele pw. św. Ferdynanda odprawione zostało nabożeństwo żałobne za spokój duszy śp. Cecylii Rożnowskiej, znakomitej choreograf tańców ludowych i pedagoga, założycielki zespołów tanecznych „Warmia” w Olsztynie i „Polonia” w Chicago, która zmarła 10 stycznia, w wieku 92 lat.

W wygłoszonym kazaniu ks. proboszcz Zdzisław Torba mówiąc o przemijaniu ludzkiego życia wielokrotnie podkreślał zasługi zmarłej dla polskiego folkloru i Kościoła.

„Moi drodzy, śp. Cecylia to wielka osoba, szanowana, rozpoznawana i doceniana tutaj wśród Polonii chicagowskiej za dzieło, jakim jest zespół „Polonia”, ale była również założycielką innego wielkiego dzieła zanim tutaj dotarła, zespołu Pieśni i Tańca „Warmia” w Olsztynie, który pięknie się rozwijał, tak jak zespół „Mazowsze” czy „Śląsk”. Wszystkie te sukcesy, nagrody i wyróżnienia, jakie spotkały ją w życiu, zarówno te związane z zespołem, jak i osobiste, nigdy nie zmieniły jej osobowości. Jako osoba kochająca ludzi i Pana Boga, żarliwa katoliczka nigdy nie potrafiła nikomu odmówić, a szczególnie młodym wsparcia, serdecznego słowa i porady” – powiedział duszpasterz.

Wyrazy współczucia rodzinie w imieniu rządu polskiego złożyła konsul Małgorzata Bąk-Guzik, która odczytała również listy kondolencyjne od ministra Adama Kwiatkowskiego z Kancelarii Prezydenta RP i ambasadora RP w Waszyngtonie, prof. Piotra Wilczka. Zmarłą żegnali również wiceprezes Zjedcnoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, Misia Jamiński, skarbnik wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej, Ewa Cholewińska, członkowie zespołu oraz rodzice. W imieniu rodziny za słowa otuchy i wsparcia dziękowali wnuk Janusz oraz wnuczka Jaclyn.

Ostatni pokłon swojej ukochanej choreograf oddali tancerze zespołu, którzy na zakończenie mszy zaśpiewali pieśń autorstwa Marianny Dziś i jej męża Zdzisława „Ostatnie pożegnanie”. Śp. Cecylia Rożnowska została pochowana na cmentarzu Maryhill w Niles.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

{gallery}pożegnanie-roznowskiej{/gallery}