Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Prokurator generalny Illinois, Kwame Raoul, złożył pozew przeciwko kilkunastu firmom w związku z ich rolą w epidemii opioidowej w Illinois.

Według pozwu, oskarżeni producenci opioidów tworzyli nieuczciwe i oszukańcze kampanie marketingowe, których priorytetem były zyski stawiane ponad zdrowie publiczne, podczas gdy dystrybutorzy zalali stan opioidami.

Firmy „samolubnie i nieodpowiedzialne poświęciły zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Illinois dla własnych korzyści finansowych” – powiedział Raoul w oświadczeniu. „Ich działania odegrały kluczową rolę w nadmiernym przepisywaniu, niewłaściwym stosowaniu, nadużywaniu i przekierowywaniu niebezpiecznych opioidów, co przyczyniło się do kryzysu opioidowego. Będę nadal badać i pociągać do odpowiedzialności wszystkie osoby odpowiedzialne za epidemię opioidów w Illinois”.

Pozew został złożony w sądzie okręgowych powiatu Cook przeciwko Johnson & Johnson; Janssen Pharmaceuticals, Inc.; Ortho-McNeil-Janssen Pharmaceuticals, Inc.; Janssen Pharmaceutica, Inc.; Endo Health Solutions Inc.; Endo Pharmaceuticals Inc.; Teva Pharmaceutical Industries Limited; Teva Pharmaceuticals USA, Inc.; Cephalon, Inc.; Allergan Finance, LLC; Actavis Pharma, Inc.; Actavis LLC; Watson Laboratories, Inc.; McKesson Corporation; Cardinal Health, Inc.; oraz AmerisourceBergen Drug Corporation.

W tym samym dniu Purdue Pharma, producent OxyContin, ogłosił, że osiągnął wstępne porozumienie z prawie połową stanów i około 2,000 lokalnych rządów, które pozwały firmę za jej udział w epidemii opioidowej.

Według Associates Press, źródła z wiedzą na temat przeprowadzanych negocjacji twierdzą, że Purdue zapłaci do 12 miliardów dolarów, a rodzina Sackler, która założyła i prowadzi firmę farmaceutyczną, zrezygnuje ze swojej kontroli.

Raoul twierdzi, że obecna propozycja jest niewystarczająca i że jego biuro jest przygotowane do pociągnięcia do odpowiedzialności rodziny Sacklerów, niezależnie od tego, czy Purdue ogłosi upadłość.

„Stanowczo odrzucam wszelkie porozumienia, które nie pociągają w wystarczającym stopniu do odpowiedzialności rodziny Sackler za nieodwracalne szkody wyrządzone rodzinom w Illinois oraz w całym kraju” – poinformował w wydanym oświadczeniu. „Nie przestanę walczyć w imieniu rodzin i społeczności Illinois, które zostały na zawsze zniszczone przez epidemię opioidów”.

W kwietniu Raoul złożył pozew w sądzie okręgowym powiatu Cook przeciwko Purdue Pharma, a następnie w sierpniu rozszerzył pozew o rodzinę Sackler.

W nowo złożonym pozwie Raoul twierdzi, że producenci opioidów, Johnson & Johnson, Endo, Teva i Allergan, wydali miliony na kampanie mające na celu zmianę opinii publicznej na temat opioidów, co spowodowało wzrost wypisywanych recept na opioidy. Wedlug pozwu, producenci ci naciskali na stosowanie opioidów w wyższych dawkach i przez dłuższe okresy czasu, pod pozorem tego, co określali jako powszechnie występujące zjawisko niedostatecznego leczenia bólu.

Producenci rzekomo starali się przekonać pracowników służby zdrowia oraz pacjentów, że opioidy są bezpiecznym i skutecznym lekiem, minimalizując ryzyko uzależnienia oraz składając fałszywe i bezpodstawne twierdzenia na temat korzyści płynących z przyjmowania narkotyków – twierdzi biuro prokuratora generalnego.

Dystrybutorzy opioidów, McKesson, Cardinal i Amerisource Bergen, przyczynili się do epidemii opioidów zaniedbując swoją odpowiedzialność za identyfikację, zgłaszanie i zatrzymywanie podejrzanych zamówień – twierdzi pozew. Według prokuratora generalnego, dystrybutorzy zalali stan setkami milionów opioidów pod niewielkim nadzorem, podsycając dalszą dystrybucję tych środków w kierunku nielegalnych i szkodliwych zastosowań.

Według Departamentu Zdrowia Publicznego w Illinois, ponad 2,000 mieszkańców naszego stanu zmarło w wyniku przedawkowania opioidów w 2017 roku. Pozew wnosi o to, by sąd zakazał nieuczciwych i oszukańczych praktyk producentów i dystrybutorów, aby upewnić się, że w przyszłości taka sytuacja się nie powtórzy i móc pociągnąć firmy do odpowiedzialności.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location