Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Stanowa Rada Edukacji zawiesiła licencje prawie 50 nauczycieli oskarżonych o przestępstwa seksualne, przemoc fizyczną lub przestępstwa narkotykowe. To efekt wprowadzenia nowego prawa, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów.

Gubernator J.B. Pritzker podpisał to rozporządzenie w sierpniu, jednak dopiero niedawno Rada Edukacji wprowadziła je w życie zawieszając pierwsze licencje uprawniające nauczycieli do wykonywania zawodu. Do tej pory decyzja ta objęła co najmniej 45 osób, których historia kryminalna nie pozwala na dalszą pracę z młodzieżą.

Wśród osób, które w ten sposób utraciły możliwość zatrudnienia w placówkach oświatowych, znaleźli się między innymi nauczyciele, trenerzy oraz pracownicy administracji z ponad dwudziestu okręgów szkolnych, w tym połowa z nich pochodzi z Cook County i sąsiadujących z nim powiatów.

Wielu nauczycieli, którzy stracili licencję, zostało już wcześniej zwolnionych lub zrezygnowało po aresztowaniu za popełnione i wymienione w ustawie czyny, jednak wielu pozostawało zatrudnionymi, choć przebywali oni na przymusowych, płatnych urlopach.

Bez ważnej licencji osobom takim nie wolno pracować w charakterze nauczyciela, czy administratora w publicznych placówkach oświatowych w Illinois tak długo, jak ich sprawa znajdować się będzie w sądzie. W razie wyroku skazującego, tracą licencję bezpowrotnie, jednak w przypadku uniewinnienia mogą starać się o przywrócenie licencji na wykonywanie zawodu nauczyciela.

Phillip Rogers, dyrektor wykonawczy National Association for State Directors of Education Education and Certification, powiedział, że zmiany są krokiem we właściwym kierunku:

“Według mnie, to zlikwidowanie istniejącej do tej pory luki w przepisach” – mówi Rogers, którego organizacja reprezentuje rady i komisje w całym kraju, odpowiedzialne za przygotowanie, licencjonowanie, a także dyscyplinowanie nauczycieli.

Choć większość przedstawicieli szkół zapytanych o nowe prawo wyraziło się na jego temat pozytywnie, to jednak prawnicy reprezentujący niektórych nauczycieli oskarżonych o przestępstwa są zdania, iż narusza ono domniemanie niewinności ich klientów.

W maju, podczas kolejnego czytania projektu tej ustawy w Izbie Reprezentantów, jeden z legislatorów przyznał, iż Illinois cierpi z powodu poważnych nadużyć ze strony nauczycieli:

„Rozpoczęliśmy właśnie proces naprawczy, wynikający z problemów systemowych. Nie tylko w Chicago Public Schools w odniesieniu do nadużyć seksualnych, ale szczerze mówiąc, problemów występujących w całym stanie” – powiedział wówczas reprezentant stanowy Steven Reick, jeden z licznych sponsorów ustawy popieranej przez obydwie partie.

„Wierzę, że kroki podejmowane przez nas w związku z tym projektem przyczynią się do rozwiązania problemu istniejącego w Illinois od dziesięcioleci” – dodał Reick w swoim wystąpieniu.

RJ

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location