Prezydent elekt zapowiada grupę zadaniową Covid-19
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W poniedziałek prezydent elekt ogłosił powołanie grupy zadaniowej ds. koronawirusa i po raz kolejny zaapelował do Amerykanów o noszenie maseczek, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Joe Biden w całej swojej kampanii prezydenckiej podkreślał znaczenie walki z pandemią, stawiając ją jako jeden z głównych punktów swojej przyszłej prezydentury. 

"Pandemia staje się coraz bardziej niepokojąca w całym kraju. Chcę, aby wszyscy wiedzieli, że pierwszego dnia wprowadzimy w życie nasz plan kontroli tego wirusa" - mówił w piątek, przed ogłoszeniem wyników wyborów.

W poniedziałek Biden, po spotkaniu z nową utworzoną radą doradczą ds. koronawirusa, ostrzegł, że przed Amerykanami wciąż "ciemna i trudna zima" i muszą być oni agresywni w kwestii noszenia maseczek i przestrzegania dystansu społecznego. Chociaż firma Pfizer jest na dobrej drodze do zakończenia prac nad szczepionką, Biden zauważył, iż mogą upłynąć miesiące, zanim stanie się ona powszechnie dostępna.

"Moglibyśmy uratować dziesiątki istnień ludzkich, gdyby wszyscy nosili maseczki przez kilka następnych miesięcy. Nie mówimy o życiach demokratów czy republikanów, tylko o życiach Amerykanów" - powiedział Biden. "Proszę was, błagam, noście maseczki".

Grupą będzie kierował były chirurg generalny, dr Vivek Murthy, były komisarz amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, David Kessler oraz ekspertka ds. zrowia publicznego Uniwersytetu Yale, dr Marcella Nunez-Smith. 

Biden ogłosił swoje plany w momencie, gdy pandemia osiągna nowy szczyt w Stanach Zjednoczonych. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wzorsłą o prawie 65% - siedmiodniowy wskaźnik dziennych przypadków w USA wzrósl z 66,294 w dniu 25 października do 108,736 w dniu 8 listopada. W ubiegłym tygodniu u 1 na 433 Amerykanów zdiagnozowano Covid-19. Szpitalom w kilku stanach brakuje miejsca i personelu, a liczba ofiar śmiertelnych stale rośnie. Do tej pory Stany Zjednoczone odnotowały ponad 9.8 miliona infekcji i ponad 247,000 zgonów związanych z koronawirusem. 

Podczas swojej kampanii prezydenckiej Trump twierdził, iż naród - mimo rosnących do rekordowego poziomu wskaźników infekcji - zbliża siędo pokonania koronawirusa i że szczepionka wkrótce stanie się dostępna.  Znaczenie obecnej grupy zadaniowej ds. koronawirusa w Białym Domu, w skład której wchodzi wiodący ekspert ds. chorób zakaźnych, doktor Anthony Fauci, zostało ograniczone w ostatnich miesiącach, ponieważ Donald Trump zaczął się niecierpliwić, że wysiłki na rzecz spowolnienia koronawirusa mają szkodliwy wpływ na gospodarkę.  

Po ogłoszeniu swojego zbycięstwa w sobotę, Joe Biden szybko przeszedł do tematu opanowania pandemii, która uderzyła w najpotężniejszy naród na świecie mocniej niż w jakikolwiek inny. Biden ogłosił, że członkowie jego rady doradczej opracują plan walki z pandemią. Grupa zadaniowa obejmuje lekarzy i naukowców, którzy służyli w poprzednich administracjach, a wielu z nich jest ekspertami w dziedzinie zdrowia publicznego, szczepionek i chorób zakaźnych.

jm