Prezydent Trump nie pojawi się na inauguracji
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że nie weźmie udziału w inauguracji prezydenta-elekta Joe Bidena, która odbędzie się 20 stycznia. Będzie więc pierwszym urzędującym prezydentem od czasu Andrew Johnsona, który opuści uroczystość zaprzysiężenia swojego następcy.

W piątkowym tweecie Trump napisał: „Odpowiadając wszystkim, którzy pytali – nie wezmę udziału w inauguracji 20 stycznia”.

Zapowiedź urzędującego prezydenta nikogo nie dziwi po tym, jak przez ostatnie tygodnie Donald Trump odmawiał uznania wyniku listopadowych wyborów. Dopiero po zamieszkach, do których doszło w Waszyngtonie, Trump w końcu uznał zwycięstwo Bidena i zapowiedział przekazanie władzy nowej administracji.

Trump nie będzie pierwszym urzędującym prezydentem, który pominął inaugurację swojego następcy. John Adams, John Quincy Adams i Andrew Johnson nie uczestniczyli w zaprzysiężeniu swoich następców. Richard Nixon opuścił Biały Dom po swoim ustąpieniu i nie uczestniczył w inauguracji Geralda Forda.

Wiceprezydent Mike Pence i druga dama Karen Pence nie zdecydowali, czy wezmą udział, powiedział rzecznik Pence’a, Devin O’Malley.

Były prezydent Bill Clinton i była sekretarz stanu Hillary Clinton, którzy uczestniczyli w inauguracji Trumpa, planują uczestniczyć w inauguracji Bidena, według rzecznika Clintonów. Były prezydent George W. Bush i była pierwsza dama Laura Bush również zapowiedzieli, że wezmą udział. Bushowie uczestniczyli w inauguracji byłego prezydenta Baracka Obamy i Trumpa.

Według rzecznika były prezydent Jimmy Carter nie weźmie udziału w uroczystości z powodu koronawirusa i stanu zdrowia. 96-letni Carter, najstarszy żyjący prezydent i była pierwsza dama Rosalyn Carter, byli obecni na inauguracjach Obamy i Trumpa.

Uroczystość zaprzysiężenia Joe Bidena będzie w tym roku ograniczona z uwagi na pandemię Covid-19. Tradycyjna parada wzdłuż Pennsylvania Avenue zostanie zastąpiona wirtualną, transmitowaną w telewizji.