----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

16 maja 2022

Udostępnij znajomym:

W Illinois nie obowiązuje już mandat maseczkowy ani wymagania dotyczące okazywania dowodu szczepień. Gubernator w dalszym ciągu jednak przedłuża stan wyjątkowy i korzysta ze swoich nadzwyczajnych uprawnień wprowadzonych w czasie pandemii.

12 marca minęły 2 lata, od kiedy J.B. Pritzker, na podstawie swoich nadzwyczajnych uprawnień z tytułu pandemii COVID-19, wydał swoje pierwsze rozporządzenie wykonawcze - informował portal illinoispolicy.org. Od tego czasu gubernator 29 razy wydłużał swoje 30-dniowe uprawnienia nadzwyczajne. Obowiązują one do końca maja. Z 1,213 dni, kiedy sprawował ten urząd, podczas 790 obowiązywał stan wyjątkowy. Oznacza to, że uprawnienia nadzwyczajne dotyczyły ponad 65 procent kadencji Pritzkera.

Gubernator stanu nie powinien mieć możliwości przedłużania swoich 30-dniowych proklamacji stanu klęski żywiołowej bez zgody Zgromadzenia Ogólnego Illinois - zauważa Illinoispolicy.org. Zgromadzenie powinno mieć prawo do odebrania Pritzkerowi uprawnień nadzwyczajnych w drodze wspólnej uchwały podjętej przez obie izby, co jest normą w większości stanów. A już na pewno gubernator nie powinien móc robić tego w nieskończoność. Obecnie, pomimo tego, że ustawa Illinois Emergency Management Agency Act ogranicza możliwość ogłaszania stanu klęski żywiołowej na okres do 30 dni, może być odnawiany za każdym razem, gdy poprzedni traci ważność. 

To, co rozpoczęło się jako niezbędna reakcja kryzysowa, przekształciło się w 790 dni rządów przy nadzwyczajnych uprawnieniach gubernatora.

Na początku pandemii podobna sytuacja miała miejsce w całym kraju. Jak wynika z danych Pew Charitable Trusts, po wybuchu pandemii Covid-19 gubernatorzy ogłosili stan wyjątkowy we wszystkich 50 stanach. Jednak z czasem ustawodawcy zaczęli wycofywać nadzwyczajne uprawnienia, jakie uzyskali gubernatorzy, ze względu na ich nadużywanie. W przeciwieństwie do Illinois, większość stanów jeszcze przed pandemią wprowadziła kontrolę nad władzą wykonawczą sprawowaną w sytuacjach nadzwyczajnych.

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----