----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Gubernator Illinois ogłosił, że przemoc z użyciem broni palnej jest bezprecedensowym kryzysem zdrowia publicznego. Pritzker zobowiązał się także przekazać na walkę z przestępczością 250 milionów dolarów w ciągu najbliższych trzech lat. Pieniądze będą pochodzić ze środków stanowych i federalnych. 

Eksperci zdrowia publicznego i naukowcy od lat nazywają przemoc z użyciem broni zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Nowy Jork latem ogłosił stan klęski żywiołowej w związku z przestępstwami z bronią w ręku.

W ramach zapobiegania przemocy i ograniczaniu liczby strzelanin gubernator wspólnie z burmistrz Lori Lightfoot oraz prezes rady powiatu Cook Toni Preckwinkle ogłosili utworzenie nowego biura stanowego ds. zapobiegania przemocy z użyciem broni palnej. "Jesteśmy zjednoczeni w naszym zaangażowaniu, by położyć kres przemocy z użyciem broni w Illinois" - powiedział Pritzker. Biuro gubernatora poinformowało, że około 50 milionów dolarów będzie pochodziło z obecnego budżetu stanowego, a 200 mln dol. z budżetów na następne dwa lata.

"To będzie długa walka" – podkreśliła burmistrz Chicago Lori Lightfoot. "To walka, którą musimy przemyśleć i ponownie zaplanować". Pritzker nazwał ten krok "bezprecedensową inwestycją w skali całego stanu w dążeniu do redukcji przemocy". Gubernator uważa, że problem należy zdusić w zarodku, poprzez walkę z ubóstwem i bezrobociem.

"Zrobimy wszystko, co trzeba, aby zająć się natychmiastową przemocą na naszych ulicach. Zainwestujemy w zwalczanie podstawowych przyczyn, które stoją za społeczną rozpaczą, wywołują uzależnienia oraz problemy natury psychicznej” - powiedział Pritzker.

Organizacje społeczne będą mogły ubiegać się o specjalne fundusze, w tym na programy interwencyjne dla młodzieży oraz na pomoc w zakresie zdrowia psychicznego i walki z traumą. W ciągu najbliższych kilku tygodni biuro ds. zapobiegania przemocy ogłosi proces przyznawania organizacjom dotacji na pomoc techniczną w zakresie zapobiegania przemocy oraz rozwoju i interwencji wśród młodzieży - czytamy w komunikacie prasowym.

"Rzeczywistość jest taka, że czarne i latynoskie społeczności są spustoszone przez tę przemoc" - zaznaczał Pritzker. Czarni młodzi mężczyźni umierają 20 razy częściej od ich białych kolegów z powodu przestępstw z użyciem broni. To się musi skończyć" - podsumował.

al