Pritzker wśród najmniej lubianych gubernatorów
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W niecały rok po objęciu urzędu popularność gubernatora JB Pritzkera spada - wynika z nowych sondaży. 

Latem bieżącego roku mieszkańcy Illinois musieli stawić czoła 20 nowym i podwyższonym podatkom. I chociaż nie mieliśmy jeszcze okazji doświadczyć pełnego zakresu tych podwyżek, nowe badanie sugeruje, że wpłynęło to na poparcie i sympatię dla urzędującego gubernatora.

Kwartalne badanie opinii publicznej, opublikowane 23 października przez Morning Consult, umieściło J.B. Pritzkera na ósmym miejscu od końca wśród 50 gubernatorów USA. Firma konsultingowa przeprowadziła ankietę wśród zarejestrowanych wyborców w Illinois między 1 lipca (datą wejścia w życie podwojonego podatku od paliwa), a 30 września, aby uchwycić stosunek wyborców do gubernatora w trzecim kwartale. Ta ostatnia aktualizacja pokazuje poparcie dla gubernatora na poziomie 43%, podczas gdy 42% ankietowanych go nie popiera, a 14% nie miało zdania na ten temat.

Gubernatora najbardziej może niepokoić kierunek zmian. Ankieta przeprowadzona w pierwszym kwartale pokazała, że Pritzker cieszy się 40% poparciem, a sposobu jego rządów nie akceptuje 29% ankietowanych. Ocena dezaprobaty dla Pritzkera znacznie wzrosła do 42 procent, a poparcie zostało na podobnym poziomie.

W czerwcu Pritzker podpisał zapisy dotyczące budżetu i planów infrastrukturalnych, które obejmowały łącznie 20 nowych lub podwyższonych podatków. Co gorsze, te nowe źródła dochodu nie pomogły w zrównoważeniu pierwszego budżetu gubernatora, pomimo jego obietnicy, że tak będzie.

Mieszkańcy Illinois nowe podwyżki odczuli najbardziej w dniu 1 lipca, kiedy podwojony został stanowy podatek od paliwa i wzrosły opłaty za pojazdy. Podczas gdy większość nowych podatków jeszcze nie weszła w życie, same lipcowe podwyżki wystarczyły, aby podważyć zaufanie wyborców w zapowiadane podczas kampanii ulgi podatkowe dla klasy średniej, w ramach proponowanej zmiany podatku dochodowego. Referendum w tej sprawie zostanie przeprowadzone podczas listopadowych wyborów w 2020 roku. Wszelkie oszczędności w podatku dochodowych dla gospodarstw domowych klasy średniej w najbardziej optymistycznym scenariuszu „sprawiedliwego podatku”, zostały natychmiast przyćmione wielkością wprowadzanych podwyżek i opłat.

I chociaż Pritzker spełnił niektóre ze swoich kluczowych obietnic związanych z kampanią, takich jak legalizacja rekreacyjnej marihuany i powstanie nowych kasyn w Illinois, nie wystarczyło to, aby mieszkańcy Illinois wybaczyli mu nowe podatki.

Wyborcy wyrazili swoje życzenia: ulgi podatkowe i bardziej etyczny rząd. Aby poprawić wyniki poparcia, Pritzker powinien popracować nad zapewnieniem obu kwestii. Niedawny raport Illinois Policy Institute wykazał, że korupcja publiczna kosztowała gospodarkę Illinois ponad 550 milionów dolarów rocznie w okresie od 2000 do 2017 roku, w sumie 9.9 miliardów dolarów – czyli prawie 800 dolarów na mieszkańca.

Monitor

Udostępnij swoim znajomym: