Profesor Marek Rudnicki bez mandatu senatora RP
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Kandydat PiS profesor Marek Rudnicki bez mandatu do Senatu RP z okręgu nr 44 (Warszawa), na który głosowali Polacy przebywający za granicą, w tym Stanach Zjednoczonych.

Wybory w tym okręgu wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Michał Ujazdowski, który zdobył 55.25 proc. głosów. Profesor Rudnicki był drugi, z poparciem 29.40 proc., a trzeci Cezary Kasprzak z komitetu Obywatele RP, na którego zagłosowało 15.35 proc. wyborców głosujących za granicą. (Wyniki można sprawdzać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej)

Profesor Rudnicki pokonał Ujazdowskiego w głosowaniu w Stanach Zjednoczonych. Uzyskał 58 proc. głosów, a kandydat Koalicji Obywatelskiej 34 proc. głosów. Cezarego Kasprzaka poparło 7.9 proc. głosujących w Stanach Zjednoczonych. Najwięcej osób głosowało na Marka Rudnickiego w Chicago 8,741 (75.3%) oraz w Nowym Jorku 6,625 głosy (54.2%).

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Senatu RP, ale nie zdołało uzyskać samodzielnej większości w izbie wyższej polskiego parlamentu. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że w niedzielnych wyborach kandydaci PiS wywalczyli 48 mandatów do Senatu.

Koalicja Obywatelska będzie mieć 43 senatorów. 3 mandaty zdobyli kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego, a 2 Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Do Senatu wybranych zostało również czworo kandydatów niezrzeszonych.

PiS utrzymał większość w Sejmie. Na Prawo i Sprawiedliwość oddano w skali kraju 43.59 % głosów, co przełożyło się na 235 mandatów poselskich.

Koalicja Obywatelska zdobyła 27.40% głosów i zdobyła 134 mandaty poselskie. 49 mandatów wywalczył komitet wyborczy SLD, który otrzymał 12.56% głosów. PSL z wynikiem 8.55% zdobył 30 mandatów, komitet Konfederacja Wolność i Niepodległość otrzymał 6.81% głosów i zdobył 11 mandatów poselskich. Jednego posła mieć będzie Mniejszość Niemiecka.

Frekwencja w wyborach wyniosła 61.74%.

JT