Przed nami 6 tygodni zimy
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Tak przynajmniej twierdzi świstak Phil, który wyszedł ze swojej norki w śnieżny wtorek, aby wypełnić swoje obowiązki w Dzień Świstaka.

Punxsutawney Phil, najsłynniejszy świstak w Pensylwanii, został obudzony dzisiaj o 7:25 rano i wyszedł z norki, aby zobaczyć swój cień, co oznacza, że - według legendy - pozostało jeszcze sześć tygodni zimy.

Z powodu pandemii koronawirusa doroczne wydarzenie odbywające się na wzgórzu Gobbler’s Know, położonym na obrzeżach miasteczka Punxsutawney w Pensylwanii, miało w tym roku charakter wirtualny. Co roku w dniu 2 lutego tysiące osób pojawia się w mieście, aby zobaczyć, czy słynny świstak zobaczy swój. Legenda głosi, że jeśli tak się stanie, zima będzie trwała jeszcze przez kolejnych 6 tygodni, a jeśli Punxsutawney Phil nie zobaczy swojego cienia, wiosna nadejdzie szybciej. Świstaki z Punxsutawney zajmują się przepowiadaniem pogody od 1887 roku. Według Biura Turystyki Pensylwanii w 2021 roku odbyło się to już po raz 135.  

„Niezależnie od tego, czy liczysz na kolejne sześć tygodni zimowej zabawy, czy wczesną wiosnę, w tym roku przydałoby nam się trochę więcej szczęścia” - powiedziała rzeczniczka prasowa Biura Turystyki Pensylwanii, Carrie Lepore.  

Często się myli i ma konkurencję

Przez ostatnie dwa lata z rzędu Phil nie widział swojego cienia, przepowiadając wczesną wiosnę. W przeszłości świstak znacznie częściej widział swój cień. Statystycznie Phil nie mylił się w swoich prognozach w około 50% przypadków w ciągu ostatnich 10 lat. Phil nie jest osamotniony w swoich zdolnościach prognostycznych. W rzeczywistości ma konkurencję w wielu innych miejscach na terenie kraju. Stany takie jak Ohio, Karolina Północna, Nowy Jork, Georgia, Tennessee, Wisconsin, Illinois, Maryland, Zachodnia Wirginia czy Maryland posiadają własne świstaki zajmujące się przepowiadaniem pogody. Jest też Unadilla Bill z Nebraski, który szczyci się jedną z najwyższych ocen dokładności w branży prognozowania.

Oznacza to, że jeśli komuś nie podoba się prognoza Phila, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeden z pozostałych świstaków będzie miał dla niego lepsze wiadomości.

jm