Przeminęło z wiatrem wycofane z HBO Max
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

HBO Max zdecydowało się usunąć kultowy film "Przeminęło z wiatrem" ze swojej biblioteki filmów, po masowych protestach i krwawych zamieszkach, do których doszło w całych Stanach Zjednoczonych po śmierci George'a Floyda.

Film z 1939 roku przedstawiający historię miłosną Scarlett O'Hara i Rhetta Butlera w czasie amerykańskiej wojny secesyjnej, przez wielu jest uważany za klasyk filmowy i jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych filmów, jakie kiedykolwiek nakręcono. Jednak film poruszający temat niewolnictwa, przedstawiający historię Afroamerykanów i wojnę pomiędzy Północą a Południem, przez niektórych postrzegany jest jako kontrowersyjny, i krytykowany jest za utrwalanie stereotypów rasowych oraz gloryfikację niewolnictwa.

Rzecznik HBO Max powiedział, że "Przeminęło wiatrem" jest "produktem swoich czasów i przedstawia niektóre etniczne i rasowe uprzedzenia, które niestety, są powszechne w społeczeństwie amerykańskim".

"Te rasistowskie uprzedzenia były wtedy błędne i dzisiaj pozostają błędne, i uznaliśmy, że utrzymanie tego tytułu bez odpowiedniego wyjaśnienia i potępienia tych uprzedzeń, byłoby nieodpowiedzialne".

Rzecznik stacji dodał, że kiedy film zostanie ponownie zamieszczony na platformie HBO Max, "powróci z dyskusją na temat jego historycznego kontekstu i potępieniem samych uprzedzeń", ale zostanie zaprezentowany w wersji oryginalnej, "tak, jak został pierwotnie stworzony, ponieważ w przeciwnym razie byłoby to próbą twierdzenia, że te uprzedzenia nigdy nie istniały".

"Jeśli chcemy stworzyć bardziej sprawiedliwą, równą i integracyjną przyszłość, musimy najpierw uznać i zrozumieć naszą historię" - dodał rzecznik.

John Ridley, nagrodzony Oscarem scenarzysta filmu "12 Years a Slave", zwrócił się do HBO Max o wycofanie filmu.

"To film, który gloryfikuje obraz przedwojennego Południa. Jest to film, który, nie ignorując horroru niewolnictwa, zatrzymuje się tylko po to, by utrwalić jedne z najbardziej bolesnych stereotypów ludzi kolorowych" - napisał Ridley.

Ridley dodał, że chce, aby "Przeminęło z wiatrem" zostało wycofane na "wynikający z szacunku okres czasu".

"Pozwólcie, że wyrażę się jasno: nie wierzę w cenzurę" - napisał Ridley. "Chciałbym tylko poprosić, po upływie odpowiedniej ilości czasu, aby film został ponownie wprowadzony na platformę HBO Max wraz z innymi filmami, które dają szerszy i bardziej kompletny obraz tego, czym naprawdę było niewolnictwo i Konfederacja". Reżyser dodał, że film "można połączyć z rozmowami na temat narracji i dlaczego tak ważne jest, aby wiele głosów dzieliło się historiami przedstawionymi z różnych perspektyw, a nie tylko wzmacniającymi poglądy na temat dominującej kultury".

JM