----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Był jedną z najbardziej tajemniczych postaci w historii ludzkości. Pamiętamy go dziś głównie z proroctw, które zapisywał w formie rymowanek. Wszystkie przepowiednie mistyka, które dotyczą kataklizmów, morderstw i plag, są pozbawione konkretnych dat, ale zwolennicy Nostradamusa i tak ślepo wierzą w jego nieomylność.

„Prorok Zagłady”

Michel de Nostredame, znany jako Nostradamus, żył w latach 1503–1556. Już od najmłodszych lat wyróżniał się inteligencją - jako młody chłopak opanował kilka języków obcych oraz matematykę wyższą. Za namową rodziców rozpoczął studia medyczne na uczelni w Montpellier. Po trzech latach uzyskał licencjat. Dalszą naukę przerwała mu zaraza. Pierwsze doświadczenie w zawodzie zdobywał w trudnych warunkach, lecząc chorych na dżumę. Po jakimś czasie udało mu się zrobić doktorat i przez rok wykładał na uniwersytecie, a później otworzył prywatną praktykę lekarską.

W jego prywatnym życiu nie brakowało dramatów. Jego żona i dzieci zmarły, prawdopodobnie na skutek wielkiej zarazy.

Nostradamus, nazywany przez sobie współczesnych Prorokiem Zagłady, nie był bynajmniej optymistą, jeśli chodzi o prognozy na przyszłość. Jego proza, zainspirowana tekstami biblijnymi i jego własną traumą z czasów wielkiej choroby, obfituje w słowa takie jak zaraza, głód, krew, smutek i ogień.

Twórczość Nostradamusa, spisaną w Centuriach, można dopasować do dowolnych okoliczności i czasów:

"Niech ci, którzy czytają ten wiersz, rozważą jego treść,
Niech pospólstwo i niewykształceni zostawią go w spokoju,
Wszyscy oni – głupi astrologowie i barbarzyńcy – niech trzymają się z daleka,
Ten, który czyni inne rzeczy, niech będzie kapłanem rytu".

"Kiedy wiatr porozrzuca śmieci
A peleryny skryją twarze
Republice zamęt przyniosą nowi ludzie
Wtedy biali i czerwoni będą rządzić na wywrót"  

Trudno jednak w jednoznaczny sposób określić, czego Centuria dokładnie dotyczą i kiedy miałyby się spełnić. Pomimo tego badacze jego twórczości dokopali się do przepowiedni mistyka na 2022 rok. Z pewną dozą sceptycyzmu przyglądamy się temu, co brodaty zwiastun przewidział na nadchodzące 365 dni.

Rosnąca inflacja i głód

Według Nostradamusa nadchodzący, nowy rok, ma być czasem rosnącej inflacji i głodu. W jednej z przepowiedni mistyk napisał o rosnącej cenie pszenicy i ludzkiej rozpaczy, co badacze jego twórczości interpretują, jako zapowiedź galopujących cen i narastającego głodu. Co w przypadku i tak już rosnącej na całym świecie inflacji może okazać się katastrofalne w skutkach.

Ekspansja sztucznej inteligencji

Obawy związane ze sztuczną inteligencją rosną wraz z postępem technologicznym. Co, według niektórych, ma być winą (lub zasługą) Elona Muska. W jednej z Centurii Nostradamus napisał o "nowym mędrcu", "Księżycu w pełni nad wysoką górą" i "oczach zwróconych na południe". Niektórym na myśl przychodzi Elon Musk, który swoje imperium przeniósł niedawno na południe USA, do Austin w Teksasie i przy zajmuje się m.in. produkcją robotów.

Wojna nuklearna

Zwolennicy teorii Nostradamusa wieszczą w jego przepowiedniach zapowiedzi zagłady nuklearnej, która ponoć ma się przytrafić w 2022 roku. Wystarczy fragment Centurii o tym, że "Przez czterdzieści lat tęcza nie będzie widziana" i "Sucha ziemia stanie się bardziej spieczona", by wysnuć wniosek, że w przyszłym roku rozpęta się wojna atomowa. Wyznawcy Nostradamusa twierdzą, że konflikt wywołają zbrojące się po zęby Chiny, a skutkiem uderzenia będzie m.in. globalny niedobór wody. 

Kryptowaluty

Trudno uwierzyć, by żyjący w XVI wieku Nostradamus wiedział coś o kryptowalutach. Co więcej, mistyk nie zapomniał o nich napisać w swoich przepowiedniach. "Kopie złota i srebra napompowane, które po kradzieży zostały wrzucone do jeziora, na odkrycie, że wszystko się wyczerpało i rozproszył dług. Wszystkie skrypty i obligacje zostaną zniszczone". Jak to zinterpretować? Współcześni badacze nie mają wątpliwości: cena złota gwałtownie rośnie, eksodus z Doliny Krzemowej staje się faktem, a byli inżynierowie i programiści pogrążają się w kopaniu kryptowalut.

Upadek Unii Europejskiej

"Święte świątynie czasów rzymskich, odrzucą fundamenty swego założenia". Ci, którzy poświęcili swoje życie na rozszyfrowanie pism francuskiego proroka są pewni, że fragment odnosi się do Unii Europejskiej, a Nostradamus przewidział jej upadek. Początku końca Unii upatrują w Brexicie.

Oczywiście to tylko jedna z interpretacji jego przepowiedni. Jak zawsze, powinniśmy traktować je z przymrużeniem oka.

al